PL EN
Kontrast Menu Sklep

Informacje

Cztery Pory Roku. Odpowiadamy na Wasze pytania
02.02.2024

Za nami już ponad miesiąc rywalizacji w Czterech Porach Roku – Zima. Coraz dłuższe dni sprzyjają aktywności fizycznej i z wielką przyjemnością obserwujemy coraz liczniejsze grono rowerzystów biorące udział w zabawie. Nowa rywalizacja, to również nowe zasady, które wprowadziliśmy. Po raz pierwszy, otrzymujecie punkty za regularną jazdę, a nie za pokonane kilometry, choć te mają również niebagatelne znaczenie. Dla osób, które zastanawiają się, czy warto dołączyć, ale także dla tych, którzy zdecydowali się kręcić kilometry, ale mają wątpliwości, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Ile muszę przejechać kilometrów dziennie?

Im więcej, tym lepiej. Codziennie w puli do zgarnięcia jest 100 punktów. Liczba punktów obliczana jest przez algorytm, który uwzględnia ilu rowerzystów wsiadło na dwa kółka w danym dniu, a punktem wyjścia jest osoba, która pokonała najwięcej kilometrów i ona zgarnia pełną pulę. Co za tym idzie, nawet jeżeli każdego dnia będziemy pokonywać dokładnie tyle samo kilometrów, to najprawdopodobniej otrzymamy różne wartości punktowe.

Przykład: w pierwszym dniu rywalizacji (22.12) udział wzięło 216 rowerzystów, a najlepszy osiągnięty tego dnia wynik to 103 km, premiowany pulą 100 punktów. Trzy tygodnie później, 11 stycznia najlepszy osiągnięty wynik to 213 km już pośród ponad 300 aktywnych w tym dniu cyklistów, a zatem aby zdobyć 100 punktów, należało przejechać o 100 km więcej niż w pierwszym dniu rywalizacji. 

Ile kilometrów muszę przejechać, aby zdobyć punkty?

Wystarczy 1 kilometr i już na koncie ląduje minimum jeden punkt! Z każdym przejechanym kilometrem, ta liczba będzie wzrastać. 

Dlaczego wprowadziliśmy system punktowy?

Wsłuchujemy się w głos uczestników naszych rywalizacji i zaobserwowaliśmy potrzebę zabawy, w której szasnę będą mieli również rowerzyści jeżdżący regularnie codziennie. Oczywiście, w obecnej formule również bardzo ważne są kilometry. Natomiast na zwycięstwo nie mają szans osoby, które pokonują setki kilometrów wyłącznie w weekendy, a w dni robocze rower odstawiają do piwnicy. Stawiamy na regularność i szukamy różnych form promowania i zachęcania do stałej aktywności.

Czy liczy się liczba treningów? 

Nieważne, czy dziennie wykonasz 1 trening o długości 100 kilometrów, czy 10  po 10 kilometrów. Pod uwagę brana jest suma kilometrów pokonanych w danym dniu, a nie liczba treningów, czy uruchomień aplikacji. 

Czy punkty mogą być odejmowane?

Ranking jest dynamiczny, zmienia się przez cały dzień, a ostatecznie przeliczenie następuje w kolejnym dniu o godzinie 1:00. W związku z tym pierwszy rowerzysta, który zakończy trening w danym dniu przez chwilę może mieć nawet dodatkowe 100 punktów w rankingu. W ciągu dobry jednak jego punktacja będzie się zmniejszać wraz z liczbą rowerzystów, którzy pokonali dłuższy dystans. Zwracamy również uwagę, na fakt, że również trzymamy rękę na pulsie i dodatkowo weryfikujemy wykonane treningi, aby wyeliminować osoby naciągające zasady. Po usunięciu takiej osoby, Wasz ranking też może się zmienić.

O co chodzi w tej rywalizacji?

Zależy nam na dobrej zabawie, chcemy pokazać Wam, że rower to wspaniały środek transportu, który może być używany przez cały rok. Zachęcamy Was do regularnego uprawniania aktywności, a dobrze wiemy, że odrobina rywalizacji zawsze dodaje motywacji. Pamiętajcie jednak, że nie jedziemy o tytuł mistrza świata. Nie wprowadzimy przeliczników uwzględniających siłę wiatru, sumę opadów, czy ukształtowania i granulacji podłoża. Zniechęcamy również do prób naginania zasad, pokonywania kilometrów tramwajami, czy samochodami, ponieważ one i tak zostaną usunięte. Nie o to przecież w tym chodzi, a o dobrą zabawę na dwóch kółkach.