PL EN
Kontrast Menu Sklep

Idea

Idea

Aktywne Miasta to projekt rekreacyjno – sportowy dedykowany osobom aktywnie spędzającym czas.  Aktywne Miasta to portal internetowy oraz aplikacja sportowa, będąca wielofunkcyjnym narzędziem przydatnym każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja oferuje 18 dyscyplin sportowych, mierzy czas, pokonany dystans, spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Dokładne funkcje Aplikacji znajdziesz TUTAJ. Inicjatorem projektu jest Miasto Bydgoszcz.

Aktywne Miasta to marka powstała na bazie lokalnego produktu, jakim był bydgoski portal informacyjny o tematyce sportowej i rekreacyjnej oraz powiązana z nim aplikacja mobilna pn. Aktywna Bydgoszcz. W 2019 roku na potrzeby organizacji ogólnopolskiej rywalizacji rowerowej aplikacja Aktywna Bydgoszcz została zastąpiona nazwą Rowerowa Stolica Polski. Funkcje bydgoskiej aplikacji pozostały dla jej dotychczasowych użytkowników bez zmian. Dodatkowo Aplikacja została wykorzystana jako narzędzie do organizacji rowerowego konkursu pomiędzy miastami prezydenckimi.

Z początkiem 2021 roku wprowadzone zostały kolejne istotne zmiany. Aplikacja działa pod nową nazwą Aktywne Miasta. Z uwagi na rosnące zainteresowanie miast udziałem w rowerowej rywalizacji produkt rozwija się tak, aby udostępnić wachlarz sportowych możliwości mieszkańcom miast uczestniczących w projekcie.

W ślad za poszerzeniem funkcjonalności aplikacji oraz jej nową nazwą zmieniony został również layout projektu oraz rebranding samej ikony Aplikacji. Logotyp AKTYWNE MIASTA oparto na grafice przedstawiającej wykres pulsu, który ma symbolizować aktywność, sport, rekreację, życie oraz w elemencie architektonicznym przedstawiającym budynki miasta.

Połączenie tych dwóch elementów graficznych nawiązuje bezpośrednio do samej nazwy aplikacji. Z kolei kolorystyka znaku w odcieniach zieleni podkreśla ekologiczny charakter projektu, jego dynamizm i energię.

 

W 2023 roku do współpracy zaproszone zostały wszystkie polskie gminy. W konsekwencji w czerwcu odbywać będą się równolegle dwie rywalizacje rowerowe: dla miast i dla gmin.

Wszystkie samorządy, które podpisały umowę o współpracy, otrzymały dostęp do wszystkich funkcji Aplikacji. Umożliwia to miastom i gminom tworzenie gier miejskich, udostępnianie tras swoim użytkownikom, oferowanie zniżek u partnerów z regionu czy też zamieszczanie lokalnych informacji rekreacyjno – sportowych.

Trening do Rowerowej Stolicy Polski odbywa się w terminie: 21 marca - 21 maja, a Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski w dniach 1 - 30 czerwca. W tym roku to już piąta edycja zabawy. Szczegóły Rywalizacji znajdziecie TUTAJ.

Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJ, dla systemu IOS znajduje się TUTAJ.