PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Zielona Góra

Koordynatorzy lokalni - Anna Szatkowska a.szatkowska@um.zielona-gora.pl ; Piotr Dubicki p.dubicki@um.zielona-gora.pl

Zielona Góra to miasto związane z kulturą winiarską i gospodarz największego święta wina w Polsce –Winobrania. W samym jej sercu znajduje się charakterystyczna Palmiarnia oraz Park Winny z unikatową winnicą.

Do spacerów zachęca zielonogórski deptak – jeden z najdłuższych ciągów pieszych w kraju, otoczony urokliwymi kamienicami. Zielona Góra to stolica najbardziej zielonego regionu w Polsce – województwa lubuskiego. Zarówno w centrum, jak i na obrzeżach znajdują się liczne tereny rekreacyjne – parki i lasy, które stanowią około 50% powierzchni miasta. Rozbudowana sieć ścieżek rowerowych oraz trasy nordic walking są idealną propozycją na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Zielona Góra nazywana jest także kolebką polskiego kabaretu. To stąd wywodzi się wiele grup kabaretowych znanych i cenionych w całym kraju. Dumą miasta są również sportowcy, którzy zdobywają mistrzowskie tytuły zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Zielonogórskie kluby - koszykarski oraz żużlowy cieszą się popularnością w całej Polsce. Zielona Góra jest świetnie skomunikowana z innymi regionami Polski, dzięki czemu dojazd jest łatwy i przyjemny. Co więcej, miasto znajduje się zaledwie 60 km od granicy z Niemcami.

 

Ostatnie lata pod względem zielonogórskiej komunikacji rowerowej są przełomowe. Zielona Góra to miasto przychylne rowerzystom z przyjazną infrastrukturę rowerową. Rower stał się bardzo popularnym środkiem transportu wśród zielonogórzan, a uruchomienie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego wprowadziło prawdziwą rewolucję. ZRM, czyli sieć wypożyczalni rowerów publicznych, to świetne uzupełnienie dynamicznie rozwijającej się sieci dróg dla rowerów. Miasto sukcesywnie realizuje zadania związane z rozbudową infrastruktury rowerowej. Co roku Zielona Góra oddaje do użytku kolejne kilometry nowych tras rowerowych, które dzięki zastosowaniu asfaltowej nawierzchni, krawężników wtopionych na 0 cm, ergonomicznej geometrii, bezpiecznym przejazdom i wyposażeniu w  stacje samodzielnej naprawy, są przyjazne dla wszystkich rowerzystów. Nowe ścieżki rowerowe pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć ruch samochodów, a co za tym idzie, zmniejszyć poziom emisji zanieczyszczeń. Zielona Góra takimi działaniami idzie w kierunku jeszcze bardziej ekologicznego miasta. Zachęcamy wszystkich do rowerowej przejażdżki po naszej pięknej Zielonej Górze. Zapewniamy, że warto!

 

Zielona Góra zbliża się do obchodów 800-lecia powstania Miasta (2022 r.) i 700-lecia nadania praw miejskich (2023 r.), co jest najlepszą okazją do zdobycia tytułu Polskiej Stolicy Rowerowej.

 

Wkręć się z nami w zielonogórski klimat!

 

Szczegółowe informacje o Zielonej Górze dostępne są na:

www.zielona-gora.pl

www.facebook.com/MiastoZG 

www.instagram.com/miasto_zielona_gora

www.twitter.com/GoraMiasto

www.visitzielonagora.pl 

www.winobranie.zgora.pl

 

Miasto Zielona Góra

ul. Podgórna 22

65-424 Zielona Góra

Tel.:  +48 68 45 64 100

Fax:  +48 68 45 64 155

urzadmiasta@um.zielona-gora.pl