PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Radom

Koordynator lokalny - Michał Podlewski kontakt@mosir.radom.pl

http://www.radom.pl/page/

Radom to największe po Warszawie miasto w województwie mazowieckim, którego historia sięga wczesnego średniowiecza. Wśród najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta jest m.in. uchwalenie w 1505 roku konstytucji „nihil novi” i protest robotniczy w czerwcu 1976 roku, który uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń na polskiej i europejskiej drodze do wolności.

 

Radom to obecnie silny ośrodek logistyczny i przemysłowy. Dzięki doskonałemu położeniu na przecięciu kilku ważnych szlaków komunikacyjnych, wciąż rozwijanej, nowoczesnej infrastrukturze, jest to miejsce cieszące się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dominuje nowoczesny przemysł precyzyjny, metalowy i skórzany. Radom jest też bardzo dobrą lokalizacją dla usług outsourcingowych.

Do odwiedzenia Radomia zachęcają nie tylko liczne ślady wielokulturowości miasta, ale także ciekawe imprezy, jak np. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji, Spotkania Filmowe „Kameralne Lato” czy konkurs dla młodych projektantów Radom Fashion Show.

 

Radom to także silny ośrodek sportowy. Miasto w najwyższych klasach rozgrywkowych reprezentują piłkarze Radomiaka, siatkarze Cerradu Enei Czarnych, siatkarki E.Leclerc Moya Radomki oraz koszykarze HydroTrucku. M.in. z myślą o rozwoju sportu powstała najnowocześniejsza w województwie mazowieckim hala widowiskowo-sportowa, która będzie też miejscem organizacji szeregu innych wydarzeń, w tym np. koncertów.

W mieście jest też wiele miejsc wypoczynku i rekreacji. To m.in. parki, plenerowe siłownie, boiska i place zabaw. Systematycznie przybywa też dróg dla rowerów. Miłośnicy dwóch kółek mogą korzystać już z około stu kilometrów ścieżek rowerowych. Udogodnienia dla rowerzystów powstają przy okazji realizacji nowych inwestycji drogowych. Budowane są też drogi dla rowerów łączące już istniejące fragmenty. Celem władz Radomia jest stworzenie w mieście spójnej sieci ścieżek rowerowych umożliwiających bezpieczne przemieszczanie się po całym mieście.

Radom był też pionierem rozwiązania polegającego na umożliwieniu rowerzystom wjazdu „pod prąd” we wszystkie ulice jednokierunkowe.