PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Katowice

Koordynator lokalny - Wioleta Niziołek-Żądło wioleta.niziolek-zadlo@katowice.eu

 

Miasto (katowice.eu)

(20+) Katowice - oficjalny profil miasta | Facebook

 

Katowice w ostatnich latach przeszły ogromną przemianę. Od lat dla ludzi przyjeżdżających do stolicy regionu punktem charakterystycznym była wieża szybu kopalni. Dziś również tak jest. Jednak widoczna z daleka wieża „Warszawa II” pełni zupełnie inne funkcje. Dostała drugie życie, stając się tarasem widokowym. Jej przemiana była elementem rewitalizacji przestrzeni po dawnej kopalni. Na terenach tych powstała Strefa Kultury, miejsce unikatowe w skali nie tylko Polski, ale całej Europy. To zachwycające architekturą gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Strefę dopełniają Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa nawiązująca bryłą do statku kosmicznego oraz nowoczesny biurowiec .KTW, ze zwracającą uwagę konstrukcją, który jest najwyższym budynkiem w województwie Śląskim. To właśnie Strefa Kultury stała się nowym symbolem Katowic. Dziś nie tylko prężnego ośrodka gospodarczego, ale też miejsca przyjaznego do inwestowania i życia. Miasto było gospodarzem m.in. Szczytu Klimatycznego ONZ COP 24 i Światowego Forum Miejskiego WUF 11. To tutaj fani muzyki przyjeżdżają na popularne festiwale: OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka Katowice.

 

Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 40 proc. jego powierzchni to lasy, które wraz z parkami i zielonymi skwerami, stanową doskonałe miejsce rekreacji i wypoczynku. Zieloną oazą w centrum stolicy województwa śląskiego jest „Las Murckowski”, w którym można spotkać nawet 300-letnie pomniki przyrody oraz unikatowe gatunki roślin i zwierząt. Kolejnym popularnym wśród mieszkańców miejscem jest Dolina Trzech Stawów. Ten kompleks zieleni i zbiorników wodnych zachęca do aktywnego uprawiania sportu. Można tu wypożyczyć kajak lub spędzić z dziećmi czas na wodnym placu zabaw oraz rolkostradzie.  

Aglomeracja śląska, której stolicą są Katowice, tworzy 41 miast, zamieszkanych przez 2,5 miliona osób. Mieszkańcy codziennie przemieszczają się do pracy, szkoły, poruszając się często między różnymi miastami. Dzięki bogato rozwiniętej sieci komunikacyjnej podróżowanie, zarówno wewnątrz aglomeracji, jak i poza nią nie stanowi problemu. Z roku na rok Katowice stają się też bardziej przyjazne rowerzystom. Powstają kolejne ścieżki rowerowe oraz poszerzana jest strefa Tempo 30, ograniczająca prędkość samochodów m.in. w Śródmieściu i na osiedlach do 30 km/h. Miasto organizuje szereg wydarzeń i akcji popularyzujących korzystanie z roweru w celach komunikacyjnych. Hasło najnowszej kampanii „Przeciepnij sie na koło” nawiązuje do śląskiego słowa przeciepka, które oznacza przerzutkę rowerową. Przerzutka ułatwia jazdę na rowerze, podobnie jak rower ułatwia poruszanie się po mieście, jest przy tym zdrowym, ekologiczny i tanim wyborem. Katowice chcą zachęcić mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń transportowych i nastawienia do jazdy na rowerze nie jako sportu, ale transportu.  

Co ciekawe katowiccy urzędnicy angażują się w kampanię i stają się ambasadorami rowerowymi miasta. Wielu z nich na co dzień, także dojeżdżając do pracy w urzędzie czy wykonując obowiązki służbowe, wybiera rower. W mediach społecznościowych miasta publikowana jest seria zdjęć urzędników, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoich doświadczeniach, żeby w ten sposób zachęcić innych do naśladowania.

Jednym z celów polityki rowerowej Katowic jest połączenie infrastrukturą rowerową wszystkich dzielnic z centrum miasta. Założenia dla Katowickiej Infrastruktury Rowerowej powstały we współpracy ze środowiskami rowerzystów, a przy projektowaniu nowych rozwiązań wykorzystywane są również standardy opracowane na zlecenie Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.  Aktualna długość infrastruktury rowerowej w Katowicach to 190 km, w tym ok. 85 km przebiega przez tereny leśne i parkowe miasta. Wszelkie uszkodzenia m.in. infrastruktury rowerowej, które wymagają naprawy, mieszkańcy mogą zgłaszać za pośrednictwem aplikacji Naprawmyto.pl pod adresem NaprawmyTo.pl - Katowice.  

W Katowicach można korzystać z centrów przesiadkowych, zlokalizowanych w Ligocie, Zawodziu, Brynowie oraz przy ulicy Sądowej, które zostały wyposażone w zadaszone parkingi rowerowe na w sumie 228 rowerów oraz infrastrukturę rowerową o łącznej długości ponad 1,6 km. Przy każdym z nich zlokalizowane są też stacje roweru miejskiego. Sieć systemu „City by bike” w Katowicach, która jest największym systemem w Województwie Śląskim, liczy dziś 125 punktów wypożyczeni i łącznie 1000 rowerów a docelowo liczba stacji ma wzrosnąć do 150. W trzecim kwartale 2023 roku ma zostać uruchomiony system roweru metropolitalnego.

Więcej informacji: WELCOME | KATOWICE