PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Sopot

Koordynator lokalny -  Adrianna Wierzbowska adrianna.wierzbowska@um.sopot.pl

www.sopot.pl

Sopot - niewielki, lecz prężnie się rozwijający kurort położony nad Zatoką Gdańską. Miasto liczące niespełna 35 000 mieszkańców zlokalizowane jest w centrum aglomeracji gdańskiej. Sopot charakteryzuje się niezwykle urozmaiconą rzeźbą terenu. Ponad połowę obszaru Sopotu zajmuje Trójmiejski Park Krajobrazowy, a najwyższe wzniesienie liczy 152 m n.p.m. Sopot dysponuje także jedynym w Polsce stokiem narciarskim z widokiem na morze.

Sopot to dwa rowerowe światy. Pierwszy to świat kolarstwa górskiego związany z urozmaiconą rzeźbą terenu. Oprócz malowniczych tras, Sopot dysponuje też dużym leśnym bikeparkiem, dedykowanym profesjonalnym wyczynowym rowerzystom."Bikepark Smolna". Dużo więcej dzieje się w części zurbanizowanej, która oferuje doskonałej jakości infrastrukturę.

Na 63 kilometry ulic przypadają aż 23 kilometry dróg rowerowych. Niemal całe miasto (za wyjątkiem 3 ulic) objęte jest strefą "tempo-30" a zdecydowana większość jednokierunkowych ulic (około 80%) dopuszcza kontraruch rowerowy. Na terenie miasta znajduje się ponad 400 stojaków rowerowych zlokalizowanych w ponad 70 lokalizacjach. Od 2019 roku Miasto prowadzi program wyposażania placówek edukacyjnych w wiaty rowerowe. Dzięki temu będzie można dojeżdżać rowerem do szkoły niezależnie od pogody. Sopot była także jednym z miast, które wdrożyło system elektrycznego roweru publicznego Mevo. Najwyższe wskaźniki wypożyczeń odnotowywane były właśnie w Sopocie i przekraczały 16 wypożyczeń/rower/dzień (średnio w całym okresie 11 wypożyczeń rower/dzień).

Wszystkie te działania sprawiają, iż jazda rowerem w Sopocie jest niezwykle popularna, szczególnie w relacjach codziennych. Sopot rokrocznie plasuje się w okolicy pierwszej 5-tki miast z najwyższą frekwencją w Rowerowym Maju. W kampanii "rowerem do pracy" co roku bierze aktywny udział około 600 osób, czyli niemal 2% wszystkich mieszkańców miasta. Projekty rowerowe są również chętnie wybierane w ramach Budżetu Obywatelskiego."