PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Wałbrzych

Koordynator lokalny - Edward Szewczak e.szewczak@um.walbrzych.pl

https://www.um.walbrzych.pl/

Wałbrzych słynie z fantastycznego położenia na zboczach i w dolinach Gór Wałbrzyskich. Zadziwia obfitością wspaniałych zabytków, w tym obiektów klasy światowej, do których zalicza się zamek Książ i Starą Kopalnię.
Wałbrzych to także przygoda. 50 kilometrów malowniczych szlaków turystycznych, 170 km tras rowerowych dla miłośników kolarzy górskich.  

 

 

Zamek Książ to jeden z najpiękniej położonych zamków w Europie, trzeci pod względem wielkości w Polsce, największy na Dolnym Śląsku. Dumnie wznosi się na cyplu skalnym o wysokości 395 m n.p.m. w samym sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jego zapierająca dech w piersiach lokalizacja, uroda i niezwykła historia przyciągają rocznie ponad pół miliona turystów z całego świata

Stara Kopalnia jest efektem zakrojonej na ogromną skalę rewitalizacji dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julia. Obecnie to przede wszystkim kulturalne serce miasta i rozległa oferta wystawiennicza. Zwiedzanie z byłymi górnikami w roli przewodników to dwa i pół kilometra kopalnianych budowli i zakamarków.

Palmiarnia wzniesiona została 100 lat temu z inicjatywy panującego na zamku Książ Jana Henryka XV. To jedyny ogród zimowy w Polsce zachowany w swej pierwotnej, historycznej postaci. Rośnie tu ponad 250 gatunków roślin. Niezwykła jest wulkaniczna oprawa tej kolekcji w postaci lawy pochodzącej wprost z sycylijskiej Etny. W tym niezwykłym mikroświecie kształtów , kolorów i zapachów zadomowiły się też zwierzęta t.j ryby, żółwie, pawie oraz trzy lemury .

W Wałbrzychu znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Porcelany, w którym można zobaczyć 10 000 eksponatów. To jedna z najbogatszych kolekcji historycznej porcelany śląskiej. Muzeum to również wystawa polskiej ceramiki z lat 50. i 60. minionego wieku, galeria polskiego malarstwa współczesnego i cyklicznie organizowane wystawy czasowe

Kompleks sportowo rekreacyjny Aqua-Zdrój jest największym tego typu kompleksem  w Sudetach. Szczyci się parkiem wodnym z zespołem saunowym, strefą fitness, kortami do squasha i świetną kadrą instruktorską. Znajduje się tu również trzygwiazdkowy hotel.