PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Głogów

Koordynatorzy lokalni - Anna Białecka a.bialecka@glogow.um.gov.pl i Cezary Młyńczak c.mlynczak@glogow.um.gov.pl 

http://www.glogow.pl/

Dolnośląski Głogów leży nad Odrą, ma około 65 tysięcy mieszkańców i za sobą ponad 1000 lat historii. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce, niestety zniszczonym koniec II Wojny Światowej prawie w 100%.  Ocalamy jego przeszłość, odbudowując m.in. ratusz z najwyższą wieżą ratuszową na Dolnym Śląsku, Teatr Miejski, Zamek Książąt Głogowskich i wiele innych obiektów. Wokół takich zabytków, wzdłuż średniowiecznych ulic, powstają stylizowane kamienice Nowego Starego Miasta. To architektoniczny unikat w skali kraju, przyciągający architektów, urbanistów i coraz liczniejszych turystów, ... także tych na rowerach.

Głogów inwestuje w miejską infrastrukturę rowerową. Aktualnie mamy niemal 30 km ścieżek rowerowych a ich rozbudowa na terenie całego miasta prowadzi do powstania coraz bardziej zwartego systemu komunikacyjnego dla cyklistów. Kolejne takie ścieżki w Głogowie to tylko kwestia czasu.

fot.2 Głogów - ścieżka rowerowa

Oprócz dróg rowerowych w mieście dla entuzjastów ekstremalnej jazdy wybudowano pumptrack - ogólnodostępny rowerowy tor przeszkód, znajdujący się na terenie "Chrobrego Głogów" S.A.

W miejscach często uczęszczanych przez rowerzystów zainstalowano punkty warsztatowe umożliwiające drobne naprawy rowerów i napompowanie kół. Rowery można również wypożyczać.

Wraz ze wzrostem zainteresowania rowerową mobilnością w Głogowie aktywiści miejscy zaczęli tworzyć kolarskie stowarzyszenia. Głogowski Klub 80 rowerów, Głogowska Grupa Rowerowa, Klub Kolarski Turkot i inne organizują akcje w rodzaju „Nie Ruszaj Bez Kasku”, „Mikołaje na Rowerach”, pikniki kolarskie oraz inne przedsięwzięcia, które upowszechniają kulturę kolarską, promują ruch i bezpieczną jazdę. Organizowane są także rajdy krajoznawcze, zachęcające amatorów aktywnego stylu życia do odkrywania uroków Ziemi Głogowskiej na trasach wiodących przez Pradolinę Barycko-Głogowską, Wzgórza Dalkowskie, czy leśne drogi wokół rezerwatu "Uroczysko Obiszów".

Leśne trakty podgłogowskiego Obiszowa okazały się być idealnym miejscem na rowerową rywalizację sportową. Zarówno kolarze z Polski, jak i miejscowi "górale", specjaliści od MTB, zgodnie twierdzą, że na tamtejszych wymagających zjazdach i podjazdach "jest co robić". Organizowano na nich liczne zawody, nawet Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB.

W kolarskim życiu naszego miasta od ponad 20 lat obecne jest Głogowskie Towarzystwo Cyklistów "Chrobry". Obecnie to szosowa drużyna kolarska „TC Chrobry Scott Głogów”  w kategorii U-23, składająca się z młodych zawodników, aspirujących do zawodowstwa, rywalizujących w profesjonalnych wyścigach w kraju i za granicą.

 

TC Chrobry Scott Głogów

 Sympatię głogowian dla rowerów i osobliwy urok Głogowa dostrzegli także organizatorzy wyścigu „Szlakiem Grodów Piastowskich”, lokując kilkakrotnie w na głogowskiej Starówce starty etapowe tej imprezy.

Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich w Głogowie