PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Ostrołęka

Koordynator lokalny - Bartosz Truszkowski bartosz.truszkowski@um.ostroleka.pl

https://www.ostroleka.pl/

Co warto wiedzieć o Ostrołęce?

Ostrołęka jest miastem na prawach powiatu leżącym w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego, położonym na skraju Puszczy Kurpiowskiej nad piękną i malowniczą rzeką Narwią. Liczy obecnie ok. 51 tys. mieszkańców i jest ważnym regionalnym ośrodkiem usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Uznawana jest za miejską stolicę barwnego folkloru kurpiowskiego.

Historia Ostrołęki sięga końca XI wieku, kiedy to na piaszczystej wyspie znajdującej się na wysokości ujścia rzeki Omulwi wybudowano gródek obronny. Powstała wokół niego osada zapoczątkowała dzisiejszą Ostrołękę, zaś za początek miasta uznaje się rok 1373, na kiedy datowany jest pierwszy pisany dokument wspominający o mieście.

W XIX w. Ostrołęka była miejscem dwóch krwawych bitew, które na stałe odcisnęły się nie tylko w historii miasta i regionu, ale nawet całej Europy. W początkach 1807 r. odbyło się tu starcie w kampanii napoleońskiej między wojskami francuskimi i rosyjskimi, wygrane przez wojska Napoleona. O jej znaczeniu świadczy fakt, że nazwa miasta została wyryta na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Ostrołęka była też świadkiem jednej z największych bitew powstania listopadowego, która odbyła się 26 maja 1831 r. Walczyły w niej wojska polskie pod dowództwem gen. Jana Skrzyneckiego i carskie dowodzone przez feldmarszałka Iwana Dybicza. Szczególnym męstwem wykazali się żołnierze 4 pułku pieszego „Czwartacy” i lekkokonna artyleria dowodzona przez podpułkownika Józefa Bema, której szarża uchroniła Polaków od klęski. O powyższych wydarzeniach przypominają organizowane co pewien czas rekonstrukcje historyczne.

Jak zwiedzać Ostrołękę? Rowerem!

Od 2019 r. w mieście funkcjonuje system rowerów miejskich OSTRO.BIKE. Rowerowe wypożyczalnie mają osiem lokalizacji, w których rozlokowanych zostało 35 jednośladów. Jako debiutujące miasto Ostrołęka uplasowała się na 28 miejscu w klasyfikacji ogólnej w rankingu systemu rowerów miejskich przygotowanym przez serwis centrumrowerowe.pl.

Stacje wypożyczalni rowerów można znaleźć w następujących lokalizacjach: przy ZSZ nr 2 w Wojciechowicach - ul. Czwartaków, przy Dworcu PKP - ul. Żeromskiego, przy Dworcu PKS - ul. Bogusławskiego, przy I Liceum Ogólnokształcącym - ul. Traugutta, przy Parku Wodnym "Aquarium" - ul. Witosa, okolice restauracji McDonald’s - ul. Obozowa, przy "Pałacyku" - ul. Fieldorfa "Nila" oraz w okolicach szpitala - Aleja Jana Pawła II. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.ostro.bike.  


Wśród ostrołęczan zdecydowanie nie brakuje miłośników dwóch kółek, co da się zauważyć śledząc organizowane w naszym mieście wydarzenia sportowe. Dla wszystkich aktywnych do tradycji przeszło już uczestnictwo w takich imprezach jak otwierający sezon Majowy Rajd Rowerowy, rozpoczynający wakacje czerwcowy Letni Rodzinny Rajd Rowerowy oraz kończący je wrześniowy Rajd Rowerowy Na Zakończenie Lata.

Dlaczego warto zwiedzić Ostrołękę i jej okolice?

W regionie ostrołęckim można znaleźć sporo interesujących obiektów, które niegdyś nadawały niepowtarzalny charakter kurpiowskiej wsi. Chałupa kurpiowska, ustawiana szczytem do drogi, wyróżnia się zdobnym szczytami, narożami i drzwiami. Dachy domów dawniej kryto strzechą. Nad szczytami sterczą tzw. „śparogi” wyrzynane na kształt toporów, zwierzęcych głów lub baranich rogów. Przy oknach umieszczono okiennice. Nad samymi oknami na początku XX w. pojawiły się rzeźbione gzymsy zwane „korunami”, które mogą nasuwać skojarzenia z przyczółkami nad oknami w architekturze murowanej. Wnętrze typowej chałupy kurpiowskiej składa się z czterech pomieszczeń: sieni, komory, izby oraz alkierza. Do charakterystycznych drewnianych sprzętów izby należały poza tradycyjnym wyposażeniem domu: malowana skrzynia, warsztat tkacki, półka lub otwarta szafka na talerze, miski i łyżki powtykane w specjalne otwory, ławki z przekręcanym oparciem. Tradycyjne domy z tego regionu można obejrzeć między innymi w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle czy w znajdującym się nieopodal Ostrołęki skansenie w Nowogrodzie.

Kuchnia kurpiowska oferuje bogactwo potraw, a wśród nich żurek, łopatkę w chlebie, fafernuchy (drożdżowe placki) czy kołduny (duże pyzy). Będąc na Kurpiach nie sposób nie zetknąć się z piwem kozicowym, czyli napojem z suszonych jagód jałowca, czy rejbakiem, nazywanym także kuglem (ziemniaczany placek z mięsem). Są wyborne, podobnie jak wiele innych regionalnych potraw, które trudno spotkać w kraju. Kurpie słyną także z najprzeróżniejszych gatunków miodów i chleba.

Folklor regionu kurpiowskiego, a w szczególności muzyka i teksty piosenek, należą do najbardziej oryginalnych w Polsce. W skład tradycyjnego kurpiowskiego zespołu instrumentalnego wchodzą: harmonia pedałowa, skrzypce i bębenek (czasem klarnet). Upowszechnianiu kurpiowskiej muzyki i tańca służą cykliczne imprezy. Oprócz słynnego „Wesela kurpiowskiego” w Kadzidle można tu wymienić chociażby Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne w Ostrołęckim Centrum Kultury, podczas których rywalizują ze sobą liczne zespoły śpiewacze oraz instrumentalne, czy Kurpiowskie Granie, czyli Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych organizowany w Lelisie.


W Ostrołęce i okolicach można odkryć nieskażoną naturalną przyrodę, ciekawe miejsca, warte obejrzenia obiekty, spotkać niezwykle gościnnych ludzi i poznać ich zwyczaje. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni przyroda w regionie ostrołęckim jest malowana barwami złota i zieleni. O Kurpiach mówi się: piaski i laski. Ton w palecie barw nadają lasy i pola, przetykane błękitem rzek. Kurpie to kraina, w której miłośnicy natury znajdą wiele ciekawych miejsc. Dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych – żeglarstwa czy kajakarstwa – wymarzone warunki tworzą płynące przez region rzeki: Narew, Bug, Omulew, Orzyc, Rozoga, Szkwa i wiele innych. A na tych, którzy chcą po prostu wypocząć i spędzić urlop w spokojnym miejscu, czeka wiele ośrodków wczasowych, kempingów i zajazdów czy też coraz liczniejszych w ostatnim czasie gospodarstw agroturystycznych. Na północy regionu rozciąga się Puszcza Zielona. Zajmuje ona powierzchnię około 68 tysięcy hektarów. Niegdyś w lasach tych kwitło bartnictwo. Dzisiaj barcie można jeszcze zobaczyć między innymi w niektórych drzewach w rezerwacie Czarnia, najlepiej zachowanym fragmencie Puszczy Zielonej. Rosnące tu sosny osiągnęły wiek 200 lat i mierzą 30 metrów wysokości. Czyste ekologicznie tereny w Ostrołęce upodobało sobie wiele gatunków dzikiej zwierzyny i ptactwa. W Puszczy Białej znajduje się jedna z największych ostoi kraski w Polsce. Na rozlewiskach kurpiowskich i mazowieckich rzekach można spotkać żurawie i dzikie gęsi, a w lasach derkacze, orliki i rzadkie lelki kozodoje.