PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Skarżysko-Kamienna

Koordynator lokalny - Zbigniew Biber kontakt@mcsir.skarzysko.pl

https://um.skarzysko.pl/

Skarżysko – Kamienna

(w 2020 roku liczba ludności wynosiła 43 925)

Położone jest nad rzeką Kamienną oraz jej dopływami Kamionką, Bernatką i Oleśnicą, na pograniczu Płaskowyżu Suchedniowskiego i Garbu Gielniowskiego oraz na północnym obrzeżu Gór Świętokrzyskich. Graniczy bezpośrednio z województwem mazowieckim; jeden z największych ośrodków miejskich województwa świętokrzyskiego.

Z uwagi na specyficzne położenie stanowi ważny węzeł komunikacyjny – leży na przecięciu głównych szlaków drogowych oraz kolejowych z Warszawy do Krakowa i z Łodzi do Rzeszowa. Położona w granicach miasta duża stacja towarowa jest jedną z największych w Polsce. Powszechnie znane przede wszystkim z bazylik Matki Bożej Ostrobramskiej i Muzeum Orła Białego, gromadzącego ciekawe eksponaty z czasów II wojny światowej.

 

 Skarżysko-Kamienna usytuowane jest w otoczonej zalesionymi wzniesieniami kotlinie, dodatkowo przeciętej doliną Kamiennej i jej dopływów. Okalają je rozległe kompleksy leśne, których znaczną część obejmują obszary chronionego krajobrazu oraz parki krajobrazowe (w tym Suchedniowsko – Oblęgorski Park Krajobrazowy i Sieradowicki Park Krajobrazowy). Dominujące gatunki lasotwórcze w obrębie Nadleśnictwa Skarżysko-Kamienna to sosna oraz jodła. Inne powszechnie spotykane gatunki to brzoza, olcha, dąb, świerk, modrzew, buk oraz grab.

 Połączenie oferowanego zaplecza noclegowego i gastronomicznego wraz z ciekawym położeniem – blisko innych ciekawych miejsc turystycznych – oraz interesujące miejsca w samym mieście sprawiają, że jest ono dobrą lokalizacją dla turystów, którzy chcą się zatrzymać podczas dłuższych wycieczek z innych miast, są zainteresowani są okolicami Skarżyska, a podróż chcą kontynuować w dalszym kierunku.

 

 

Ponad 60 proc. powierzchni powiatu kuszą turystów aktywnych, lubiących jazdę na rowerze, konne przejażdżki i piesze wędrówki. Dookoła gminy Skarżysko –Kamienna jest mnóstwo szlaków rowerowych
o różnym stopniu trudności.

W Skarżysku – Kamiennej i okolicach są organizowane rajdy rowerowe m.in. Skarżyski Rajd Rowerowy, Rowerowy Rajd Pamięci czy Integracyjne Rajdy Rowerowe.  W naszym mieście działa Skarżyskie Towarzystwo Cyklistów, grupa Kamaro , na szlakach i ścieżkach rowerowych pojawia się coraz więcej rowerzystów.

W 2020 rokU miasto Skarżysko-Kamienna po raz pierwszy wzięło udział w rywalizacji o Rowerową Stolicę Polski i wypadło bardzo dobrze zajmując wysokie 11 miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej. W Skarżysku – Kamiennej w zabawie uczestniczyło 168 osób, którzy „kręcili” kilometry w dwóch grupach (ogólnej Skarżysko - Kamienna i dla miasta Skarżyska – Kamiennej). Łącznie 49462 kilometrów, to przełożyło się na 1100 punktów.

 

Szlaki turystyczne rowerowe:

  • „Śladami Zabytków Techniki Doliny Kamiennej" Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski, 81,5 km (utwardzone: 53,6 km, nieutwardzone: 27,9 km)
  • Skarżysko-Kamienna – Antoniów, 42 km (utwardzone: 42,0 km, nieutwardzone: 0,0 km)
  • „Berlin – Lwów" Majdów – rezerwat archeologiczny „Rydno", 45 km (utwardzone: 26,8 km, nieutwardzone:18,2 km)
  • Skarżysko – Kamienna – źródła rzeki Kamiennej, 36 km (utwardzone: 12,5 km, nieutwardzone: 23,5 km)
  • Szlak rowerowy „Nad Wodą" Skarżysko-Zachodnie – Mostki, 20 km (utwardzone: 5,7 km, nieutwardzone: 14,3 km)