PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Bielsko-Biała

Koordynator lokalny - Piotr Plewiński p.plewinski@bielsko-biala.pl

https://bielsko-biala.pl/

Bielsko-Biała to miasto wyjątkowe. Powstało w 1951 r. z połączenia dwóch miast, rozdzielonych przez rzekę Białą, kiedyś stanowiącą granicę między Małopolską a Śląskiem Cieszyńskim.

To w Bielsku założono pierwszą w tej części Europy linię tramwajową a najwyższej jakości wełniane tkaniny wędrowały do Europy i za ocean. Zwane Małym Wiedniem, swój architektoniczny splendor zawdzięcza architektom szkoły wiedeńskiej, którzy tworzyli neorenesansowe i neobarokowe kamienice oraz okazałe wille. Katolickie i ewangelickie świątynie, nieistniejące już dziś synagogi, to żywa historia. Stąd pochodzą znani bohaterowie, jak Bolek i Lolek czy popularny Reksio.

Nasze góry są łaskawe dla każdego. Z ich uroku korzystają zarówno miłośnicy długich, męczących wędrówek, jak i osoby preferujące bardziej stacjonarny tryb życia. A jeśli nie lubisz chodzić? Możesz jeździć! Wiele ulic prowadzi tu z góry w dół i z dołu w górę, co wymaga od rowerzysty podwójnej kondycji. Za to widoki nagradzają wysiłek – Beskidy są piękne o każdej porze roku.

Zamiast rowerów górskich wolisz miejskie? Nie ma sprawy. Zapraszamy do naszej wypożyczalni. Na rowerze zobaczysz więcej, a mamy do zaoferowania nieco ponad 30 km dróg rowerowych! Od pięciu lat ścieżki i drogi przemierzają charakterystyczne zielone rowery miejskie, należące do systemu wypożyczalni BBbike. Na terenie Bielska-Białej funkcjonują 24 stacje rowerowe, a do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostają 192 rowery.

Bielsko-Biała to jednak przede wszystkim górskie ścieżki rowerowe Enduro Trails. To sieć tzw. singletracków, najbardziej lubianych przez kolarzy górskich, w której występują cztery stopnie trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie!