PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Elbląg

Koordynator Lokalny -Robert Bieńkowski robert.bienkowski@umelblag.pl 

Strona internetowa: www.elblag.eu

Znajdziesz nas również na:

www.facebook.com/MiastoElblag

www.instagram.com/elblagmiasto/

www.youtube.com/user/MiastoElblag

Elbląg - nowoczesne miasto z ambicjami i dla ambitnych. Miasto inwestujące w rozwój
i przyjazne inwestorom. Miasto atrakcyjne turystycznie z bogatą przeszłością historyczną. To jedno z najstarszych miast w Polsce z przepiękną starówką.

Początki miasta przypadają na rok 1237. Wówczas to nad brzegiem rzeki Elbląg Krzyżacy założyli zamek obronny. Wokół niego wyrosła osada handlowa. W 1246 roku otrzymała ona prawa miejskie lubeckie. W Elblągu znajdowała się wówczas siedziba krajowych mistrzów Zakonu Krzyżackiego. 

Dzisiaj w Elblągu żyje około 120 tysięcy osób. Położony jest w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w pobliżu Zalewu Wiślanego. Usytuowany jest przy drodze nr 7 Warszawa-Gdańsk, oraz przy tzw. "Berlince" - drodze do Kaliningradu, 60 km od Gdańska, 50 km od granicy polsko-rosyjskiej i 100 km od Kaliningradu. Elbląg jest dynamicznie rozwijającym się miastem na prawach powiatu, ośrodkiem przemysłowym, akademickim i kulturalnym, atrakcyjną bazą wypadową dla turystów. Jest też portem morskim.

Wszyscy chcący spędzić czas w Elblągu w aktywny sposób, mają wręcz nieograniczone możliwości uprawiania sportów. Żeglarstwo, turystyka piesza i rowerowa (także kolarstwo górskie), jogging, nordic walking, sporty lotnicze, kajakarstwo. Zimą narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo. Do dyspozycji turyści mają ponadto - ściankę wspinaczkową, lodowisko, pływalnie, kręgielnię, korty tenisowe i do squash, przystanie wodne.

W Elblągu rozpoczyna się Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. To niemal 2000 kilometrów trasy biegnącej przez pięć województw Polski Wschodniej. Trasa zaczyna się
w Elblągu przy ul. Stawidłowej, przebiega m. in. przez Stare Miasto i Bażantarnię podążając
w kierunku Fromborka i Braniewa.

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. Szlak prowadzący od granicy z Niemcami
w Kostrzyniu do granicy z Obwodem Kaliningradzkim w Gronowie. Na terenie woj. warmińsko-
-mazurskiego prowadzi przez Żuławy Elbląskie, Wysoczyznę Elbląską i Nizinę Warmińską. Długość szlaku - 675 km w tym w woj. warmińsko-mazurskim - 87 km.

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki)
Międzynarodowy okrężny szlak rowerowy sieci EuroVelo przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Polski odcinek szlaku przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R64 (Nadzalewowa Trasa Rowerowa)
To szlak poprowadzony wokół Zalewu Wiślanego. Jego początek znajduje się w Piaskach, zaś koniec - w Braniewie. Prowadzi on przez teren Mierzei Wiślanej, Żuław Wiślanych, Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Długość szlaku- 187 km, w tym w woj. warmińsko-mazurskim - 116,6 km.
Uwaga: w związku z zawieszonym kursowaniem promu na trasie szlaku w miejscowości Kępiny Wielkie zaleca się objazd do woj. pomorskiego przez Kępę Rybacką i Bielnik Drugi.