PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Wschowa

 Koordynator lokalny - Artur Obuchowicz artur.obuchowicz@wschowa.pl

 

Oficjalna Strona Miasta i Gminy Wschowa (gminawschowa.pl)

(20+) Miasto i Gmina Wschowa | Wschowa | Facebook

 

Gmina Wschowa to malowniczy region położony na granicy pojezierza leszczyńskiego oraz pojezierza sławskiego. Jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i pasjonatów historii.

Początek istnienia grodu we Wschowie nie został dokładnie określony, jednak przyjmuje się, że pierwsze wzmianki o Wschowie pochodzą już XII wieku. Miasto było świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski. Tutaj, nieuznany przez biskupów, ślub brał król Kazimierz Wielki, władcy elekcyjni z czasów sasów przyjmowali poselstwa tureckie, organizowany obrady senatu czy podpisano konkordat z papiestwem. To wszystko odbywało się w malowniczym otoczeniu starego miasta i prężnie rozwijającego się nowego miasta.

We Wschowie odnajdą Państwo doskonale zachowany średniowieczny układ starego miasta, wraz z murami miejskimi i fosą, w której aktualnie znajdują się malownicze parki. Wschowa była także ważnym ośrodkiem protestantyzmu, dzięki czemu dzisiaj podziwiać możemy wyjątkowe lapidarium rzeźby nagrobnej czy zbór protestancki.

 

Ośrodkiem, który każdego roku przyciąga turystów jest przepiękne jezioro Lgiń Duży. Aktualnie trwają intensywne prace nad stworzeniem nowego zespołu pomostów, zaplecza rekreacyjnego, a także co niezmiernie istotne bezpiecznego połączenia ścieżką rowerową. W okolic Wschowy nie brakuje pięknych pałaców, które są pamiątkami po dawnych wielkich majątkach ziemnych. Miłośnicy podróży rowerowych mogą wyznaczyć trasę obok pałacu w Dębowej Łęce, Osowej Sieni, Lginiu czy w Tylewicach.

 

Nasze miasto i jego historię mogą Państwo poznać także zdalnie odwiedzając stronę internetową www.poznajhisotire.pl/wschowa . Zapraszamy serdecznie do odwiedzin wirtualnych i tych w realnym świecie ????