PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Nowy Sącz

Koordynator lokalny- Tomasz Baliczek rsp@nowysacz.pl 

https://www.nowysacz.pl/


Nowy Sącz - miasto założone na mocy przywileju wydanego 8 listopada 1292 r., przez króla Wacława II Czeskiego, ulokowane w kotlinie u zbiegu rzek Kamienicy i Dunajca. Dzięki korzystnemu położeniu przy ważnym szlaku łączącym Polskę z Węgrami, a także w wyniku licznych przywilejów królewskich, stało się w średniowieczu ważnym ośrodkiem produkcji rzemieślniczej i wymiany handlowej. Wybudowanie w okresie kazimierzowskim w Nowym Sączu zamku królewskiego i otoczenie miasta murami, uczyniło je ważnym ogniwem w systemie obronnym południowej granicy Królestwa Polskiego.

 

Liczne  zabytki, skwery i parki słynące z kwiatowych dywanów zachęcają do spacerów oraz innych aktywności na świeżym powietrzu. Na szczególną uwagę zasługują dwa obiekty usytuowane w zachodniej części miasta tj. Sądecki Park Etnograficzny oraz Miasteczko Galicyjskie, które od wielu lat przyciągają rzesze turystów krajowych i zagranicznych.

Bardzo ważnym atutem miasta jest umiejscowienie w paśmie Beskidu Sądeckiego, gdzie wyjątkowe zróżnicowanie terenu i mnogość pięknych widoków plasuje miasto w bardzo dobrym przyrodniczym otoczeniu. Przygotowywane tu przepyszne pierogi oraz nietuzinkowe lody, których wyjątkowe receptury ciągle są dopieszczane, zaspokoją najbardziej wymagających smakoszy.

Infrastruktura rowerowa w Nowym Sączu dynamicznie się rozwija. Poza niemal 15 kilometrowym odcinkiem trasy Velo Dunajec, która biegnie wzdłuż Dunajca, od sąsiadującego Starego Sącza aż do granic administracyjnych miasta na północy, istnieje sieć miejskich ścieżek rowerowych, które przebiegają przy rzece Kamienica oraz wzdłuż głównych arterii miasta. Cykliści odwiedzający Nowy Sącz nie będą zawiedzeni infrastrukturą rowerową i ilością ścieżek, których łączna długość (z wyłączeniem Velo Dunajec), to niemal 17 km, natomiast w latach 2021 – 2023 planowana jest rozbudowa o kolejne 7 kilometrów.

Na terenie miasta znajduje się jeden z największych Pumptracków w kraju, a także Małopolski Park Rekreacji Przestrzennej, gdzie ulokowane zostało także miasteczko ruchu drogowego uczące młodych rowerzystów bezpiecznych nawyków podczas jazdy i poruszania się po mieście.
Dodatkowo, w pobliżu ścieżek umiejscowiono 4 stacje do samodzielnej naprawy rowerów, gdzie każdy rowerzysta nieodpłatnie będzie mógł skorzystać z pompki i podstawowych narzędzi do naprawy swojego jednośladu.

W Małopolsce, realizowany jest projekt pod nazwą Miejsca Przyjazne Rowerzystom, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Akcja ma na celu stworzenie sieci miejsc na terenie całego województwa, gdzie rowerzyści będą mogli bezpłatnie skorzystać z narzędzi do naprawy swojego jednośladu. W akcję zaangażowały się obiekty noclegowe, punkty informacji turystycznej, atrakcje turystyczne, obiekty gastronomiczne oraz sklepy usługowe. Na dzień 2 kwietnia 2021 r., do projektu przystąpiło 97 obiektów z terenu województwa, natomiast w powiecie nowosądeckim jest ich aż 27.
Pełną listę Miejsc Przyjaznych Rowerzystom znaleźć można na stronie: https://narowery.visitmalopolska.pl/

Nasze miasto, to świetna baza wypadowa w najróżniejsze części Sądecczyzny i całej Małopolski.

Wyruszając na południe w kierunku Starego Sącza, po przekroczeniu kładki na rzece, stoją przed nami otworem dwa szlaki rowerowe, Velo Natura (małopolski odcinek trasy EuroVelo 11), która wiedzie nas wzdłuż rzeki Poprad aż do pogranicza polsko-słowackiego oraz Velo Dunajec, która prowadzi do Zakopanego, po drodze odkrywając przed nami cudowne widoki i niezwykłe miejsca takie jak, Dębno, Łopuszna, czy Jezioro Czorsztyńskie.

Wybierając północną część trasy Velo Dunajec, na swojej drodze będziemy mogli podziwiać Jezioro Rożnowskie, miejscowości, Gródek nad Dunajcem, Tropie słynące z bodaj z najstarszych zabudowań sakralnych w Polsce, czy Czchów oferujący do zwiedzania XIII w. basztę.

Przybywając do Królewskiego Miasta Nowego Sącza nie ma mowy o nudzie!

Fot. Kamil Bańkowski, Piotr Droździk, Krzysztof Czernecki