PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Puławy

Koordynator lokalny - Marcin Kowal kowalmarcin.mosir@gmail.com

https://www.pulawy.eu/

 

Puławy to jedno z najciekawszych i najważniejszych miast Lubelszczyzny.

Dziś liczy prawie 50 tysięcy mieszkańców, a o jego wyjątkowej pozycji decydują zarówno bogata historia związana z czasami, gdy były siedzibą książęcej rodziny Czartoryskich, naukowe tradycje sięgające XIX wieku, jak i obecna międzynarodowa pozycja chemicznego potentata, jakim jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Ze względu na atrakcyjne położenie geograficzne, w trójkącie turystycznym z Nałęczowem i Kazimierzem Dolnym, miasto odznacza się dużym potencjałem rozwojowym. To także ważny węzeł komunikacyjny regionu, łączący Lubelszczyznę z zachodnią Polską. Dzięki budowie drugiego mostu na Wiśle, oddanego w 2007 roku, Puławy zyskały obwodnicę miasta, a nowy most jest największą tego typu konstrukcją w Europie. Malownicze położenie na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły umożliwia mieszkańcom i turystom aktywną rekreację, podglądanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Lasy i zadrzewienia stanowią aż 36% powierzchni Puław, które są jednym z najbardziej zielonych miast Lubelszczyzny. Intensywna rewitalizacja nabrzeża rzeki pozwoliła na rozwój turystyki wodnej. Uroki Wisły można podziwiać, spacerując bulwarem łączącym dwie przeprawy mostowe. Rowerowe eskapady oznakowanymi szlakami, niezapomniane spływy kajakowe Wisłą, Wieprzem, Kurówką i Chodelką, rejsy łodziami, przejażdżki motorówkami w Marinie Puławy, to tylko niektóre z pomysłów na aktywne spędzenie wolnego czasu. Okolice Puław to jeden z najciekawszych geologicznie obszarów w Europie. Woda wyrzeźbiła w miękkim lessie największą na kontynencie sieć wąwozów, głębokich nawet na 10 m. Tereny te są idealne do spacerów, jazdy na rowerze, wędrówek na nartach biegowych i z kijkami nordic walking. Warto wybrać się rodzinnie do Wojciechowa, gdzie krzewi się tradycje kowalstwa, w okolice Karczmisk, gdzie przejażdżka Nadwiślańską Koleją Wąskotorową może okazać się niezapomnianym przeżyciem lub do Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym, by podglądać życie pszczół. Zimą amatorów sportów w każdym wieku zapraszają okoliczne stoki narciarskie.

 

TURYSTYKA ROWEROWA

Na pasjonatów dwóch kółek czekają w Puławach szlaki rowerowe, zróżnicowane zarówno pod względem stopnia trudności, jak i oferowanego krajobrazu. Każdy z nich wiedzie przez malownicze obszary – lessowe wąwozy, dolinę Wisły, rezerwaty przyrody. Przy szlakach rowerowych znajdują się wiaty, w których można wypocząć i zorganizować grilla lub ognisko.

Szlak niebieski

Puławy – Gołąb – Jezioro Piskory – Bałtów – Puławy (ok.30 km)

Jest to dość łatwa trasa o charakterze pętli, w znacznej mierze prowadzona drogami asfaltowymi. Szlak wiedzie przez tereny ciekawe zarówno pod względem przyrodniczym, jak i architektonicznym. Prowadzi m.in. przez łąki „bonowskie” zamieszkiwane przez liczne gatunki zwierząt, do rezerwatu „Piskory”, uznawanego za jeden z najważniejszych punktów

ekologicznych kraju.

Szlak czerwony

Końskowola – Nowy Pożóg – Klementowice – Stok – Las Stocki – Kolonia Zbędowice – Skowieszyn – Końskowola (ok. 35 km)

Szlak przeznaczony jest dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Wiedzie przez wiele wzniesień, jednak wysiłek wynagradzają piękne widoki. Trasa prowadzi wąwozami lessowymi i umożliwia podziwianie panoramy Małopolskiego Przełomu Wisły, a także zabytków Końskowoli i pomników upamiętniających dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Szlak zielony

Parchatka – Włostowice – Puławy – Góra Puławska – Sadłowice – Nasiłów – Wojszyn – Oblasy – Janowiec (24 km)

Szlak jest długi, ale stosunkowo łatwy (bez ciężkich podjazdów i prowadzony utwardzonymi

traktami). Jadąc nim napotkamy rozległe nadrzeczne równiny i strome zbocza wzniesień. Trasa biegnie przez najbardziej malowniczy odcinek Małopolskiego Przełomu Wisły.

Szlak żółty

Puławy – Młynki – Końskowola – Sielce – Wronów – Puławy (28 km)

Na tej trasie brak większych wzniesień, a utrudnieniem może być tylko to, że większa jej część prowadzi drogami polnymi i leśnymi – to jednak stanowi o atrakcyjności wycieczki. Szlak ma charakter wypoczynkowy i rekreacyjny, biegnie z dala od skupisk ludzkich, przez leśne ostoje i zaciszne pola wzdłuż rzeczki Kurówki.

Bursztynowy szlak Greenways

 

Przez Puławy przebiega odcinek rowerowego Bursztynowego Szlaku Greenways. Szlak ten łączy Budapeszt z Helem i jest częścią międzynarodowej sieci ścieżek rowerowych Greenways. Współczesna trasa ma nawiązywać do słynnego szlaku bursztynowego, którym starożytni kupcy wędrowali od wybrzeży Bałtyku aż do stolicy Imperium Romanum. Trasa ta umożliwia rowerzystom poznanie najciekawszych miejsc w okolicach Puław, łącząc się z innymi szlakami rowerowymi i tworząc pętle o różnym stopniu trudności.

Lubelski odcinek Bursztynowego Szlaku Greenways wiedzie przez Janowiec, Kazimierz Dolny, Witoszyn, Celejów, Puławy, Gołąb i dalej do Dęblina, łącząc się lub pokrywając z lokalnymi szlakami Rowerowej Krainy. Na trasie zobaczyć można m.in. zamek w Janowcu, zabytki Kazimierza Dolnego i Puław, serowarnię w Zawadzie, Regionalną Izbę Tradycji i młyn w Celejowie, tkackie izby regionalne w Borysowie i Żerdzi (gm. Żyrzyn), Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu oraz oczywiście lessowe wąwozy. Znakiem rozpoznawczym szlaku jest umieszczone na tabliczkach kierunkowych i informacyjnych logo Bursztynowego Szlaku Greenways.