PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Trzemeszno

Koordynator lokalny - Edyta Kubiak promocja@trzemeszno.pl

 

Portal informacyjny Urzędu Miejskiego Trzemeszna - Urząd Miejski Trzemeszna (trzemeszno.pl)

(20+) Gmina Trzemeszno | Trzemeszno | Facebook

 

Gminę Trzemeszno można śmiało zaliczyć do najpiękniejszych w Wielkopolsce. Swą urodę zawdzięcza... działalności lodowca. To on wyrzeźbił wspaniały pagórkowaty krajobraz poprzecinany siecią dłu­gich, głębokich rynnowych jezior o malowniczych liniach brzegowych i krystalicznie czystej wodzie.

Ten skrawek Pojezierza Gnieźnieńskiego, wpleciony w typowo rolni­czy krajobraz, jest ostoją ptaków i rzadkich gatunków roślin, lasy zaś za­chwycają bioróżnorodnością. Niewątpliwym atutem jest kameralność tego piękna, uosobienie tzw. małej ojczyzny.

Gmina Trzemeszno to nie tylko zjawiskowa przyroda. Leży ona na Szlaku Piastowskim, jednym z najważniejszych szlaków turystycznych w Polsce, ukazującym początki państwa polskiego i chrześcijaństwa w naszym kraju. Trzemeszeńska historia oraz legendy i podania związa­ne ze Świętym Wojciechem świetnie wpisują się w tematykę i klimat pia­stowskiego traktu. Przez gminę przebiega Droga Św. Jakuba, najstarszy i najdłuższy szlak pielgrzymkowy w Europie, prowadzący do sanktuarium w Santiago de Compostela.

 

Trzemeszno to także filar gospodarnej Wielkopolski i kolebka ruchów narodowowyzwoleńczych. Pamięć o powstańczych zrywach i bezwa­runkowemu poświęceniu dla ojczyzny jest tu wciąż żywa, a miejsca pa­mięci starannie pielęgnowane.

Obojętnie, czy przyjedziesz do Trzemeszna na pielgrzymkę, wy­począć na łonie natury, albo poszukać śladów historii. Warto tu być. Po prostu warto.

 

Zapraszamy do Trzemeszna!