PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Koszalin

Koordynator lokalny - Kacper Sterzel kacper.sterzel@um.koszalin.pl

https://www.koszalin.pl/

Koszalin liczący 107 tysięcy mieszkańców jest największym miastem Pomorza Środkowego. Z uwagi na swój potencjał i rozwój, miasto jest wizytówką gospodarczą, społeczną i kulturalną całego regionu. Atrakcyjne położenie Koszalina wynikające przede wszystkim z bliskości strefy nadmorskiej oraz różnorodności walorów turystycznych, stanowi duży potencjał  szans i możliwości rozwoju zarówno dla  mieszkańców i turystów.

 

Koszalin położony jest  z jednej strony pomiędzy Morzem Bałtyckim i  jeziorami, a z drugiej , przy wznoszącej  się nad miastem Górze Chełmskiej.  To z jej szczytu,  na którym znajduje się wieża widokowa, roztacza się zapierający w piersiach widok na miasto i wszechobecną zieleń oraz błękit Bałtyku. Ten niepowtarzalny widok, położenie i przygotowana infrastruktura kulturalno-turystyczna, stwarzają doskonałe warunki do aktywnego i ciekawego spędzenia wolnego czasu, właśnie w Koszalinie.  Magnesem przyciągającym turystów są również piękne  parki ,czysta woda, bezpośredni  dostęp do jeziora Jamno oraz specyficzny mikroklimat. Tereny zielone zajmują aż 38,1% ogólnej powierzchni miasta, co zapewnia dobre warunki do rekreacji i wypoczynku.

Bogata historia oraz różnorodna oferta kulturalna i sportowa zachęca do odwiedzenia miasta. Z przeszłością Koszalina można się zapoznać podążając Staromiejską Trasą Turystyczną na której znajdują się najcenniejsze zabytki i obiekty architektoniczne opisujące dzieje miasta.

Brak wielkiego przemysłu, idący w parze z ekologiczną strategią rozwoju miasta i okolic, zapewnia nieskazitelną czystość środowiska przyrodniczego. Niezapomniane chwile wytchnienia ,odnajdziemy nawet w centrum Koszalina-w cieniu zieleni parkowej przy fontannie.

Koszalin dba o miłośników jazdy na rowerze. W mieście znajduje się ponad 80 km dróg i ścieżek rowerowych. Miasto aktywnie współpracuje z Koszalińskim Stowarzyszeniem Rowerowym „Roweria”.

Miasto wszelkie działanie zmierzające do rozwoju infrastruktury rowerowej są konsultowane z Rowerią.

W związku z rozwijającą się modą związaną z turystyką i aktywnością rowerową Koszalin w swoich działaniach uwzględnia zdecydowany rozwój infrastruktury rowerowej. Rok rocznie stawianych jest około 30 stojaków rowerowych, powstaje kilka kilometrów dróg rowerowych, przejazdy rowerowe, tablice ze ścieżkami rowerowymi i wiele innych ułatwień rowerowych.

Trwa budowa trasy rowerowej zlokalizowanej wzdłuż rz. Dzierżęcinki. Docelowa trasa będzie prowadzić od Wodnej Doliny (miejskie kąpielisko) do j. Jamno i będzie liczyć 12 km. W chwili obecnej przejezdnych jest już 9 km trasy. Na trasie zlokalizowane są Miejsca Odpoczynku Rowerzystów.

Od 2018 roku do dyspozycji mieszkańców Koszalina oraz turystów dostępny jest Koszaliński Rower Miejski. System składa się z 10 stacji oraz 100 rowerów. KRM jest dostępny przez 9 miesięcy w ciągu roku (marzec – listopad).

W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego otworzono liczącą blisko 7,5 km  trasę Singletrack na Górze Chełmskiej.