PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Sieraków

 Koordynator lokalny - Daria Waśkowiak promocja@sierakow.pl

 

Start - Urząd Gminy Sierakow

(20+) Gmina Sieraków | Facebook

 

Gmina Sieraków to znany w całym regionie turystyczny kompleks wyposażony w bogatą bazę noclegową, rekreacyjną i różnorodną ofertę wypoczynkową. To malowniczo położona miejscowość w zachodniej części województwa wielkopolskiego, ok. 70 km od Poznania leżąca nad rzeką Wartą.

 

Gmina Sieraków znana jest przede wszystkim ze swoich czystych jezior, imponujących lasów, ale również z unikatowych zabytków. Na terenie gminy znajduje się w centrum Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, chroniącego unikatowy krajobraz polodowcowy pełen pagórków o charakterze morenowym, wydm oraz rynien jeziornych. Sieraków to również część ogromnego kompleksu leśnego Puszcza Notecka — drugiego pod względem wielkości obszaru leśnego w Polsce.

 

Wyjątkowe walory przyrodnicze miasta wpływają na dynamiczny rozwój turystyki aktywnej i każdego roku przyciągają tysiące spragnionych obcowania z naturą turystów. Malownicze okolice Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego ze względu na bogactwo jezior od lat określane są mianem Krainy Stu Jezior.

 

Sieraków poza aspektami przyrodniczymi to również miasto o bogatej historii, związanej głównie z magnackimi rodami Nałęczów, Górków i Opalińskich. Szacuje się, że prawa miejskie miasto Sieraków otrzymało najprawdopodobniej w 1358 r. z rąk króla Kazimierza Wielkiego.

Niewątpliwym atutem Sierakowa są jego zabytki architektoniczne. Będąc w okolicy, warto zobaczyć pobernardyński kościół urzekający bogatym, barokowym wnętrzem — m.in. usytuowanym w centrum ołtarza obrazem „Zdjęcie z krzyża”, namalowanym przez znanego malarza flamandzkiego Artusa Wolfforta oraz imponującymi stallami (ławy duchowieństwa) z 1641 r.

Ciekawym obiektem jest również odbudowany w latach 90. ubiegłego roku zamek, w którym obecnie mieści się Muzeum Zamek Opalińskich. Zobaczyć tam można m.in. odrestaurowane, unikatowe sarkofagi dawnych właścicieli tych ziem. Miasto słynie także z działającego od 1828 r. najstarszego Stada Ogierów założonego na ziemiach polskich.

Od 2022 roku można podziwiać zrewitalizowany kościół ewangelicki, w którym obecnie mieści się Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód przy Bibliotece Publicznej Gminy Sieraków.

 

Sieraków to lokalizacja, którą warto polecić miłośnikom aktywnego wypoczynku. Liczne obiekty sportowe (hala sportowe, wielofunkcyjne boiska, kręgielnia, wyciąg wakeboardowy, strzelnica czy hipodrom) szlaki turystyczne (rowerowe, pisze, kajakowe, konne czy ścieżki dydaktyczne) stanowią ciekawą alternatywę do spokojnego wypoczynku przy sierakowskich jeziorach.