PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Radzyń Podlaski

Koordynator lokalny - Beata Sposób dyrektor@mosir-radzyn.pl

 

Oficjalny serwis Urzędu Miasta Radzyń Podlaski (radzyn-podl.pl)

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radzyniu Podlaskim (mosir-radzyn.pl)

(20+) Urząd Miasta Radzyń Podlaski | Radzyn Podlaski | Facebook

 

Radzyń Podlaski - miasto powiatowe w województwie lubelskim leżące nad rzeką Białką (dopływem Tyśmienicy), zajmuje powierzchnię 19 km kw.

W Radzyniu Podlaskim krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa nr 19 łącząca trzy duże ośrodki miejskie wschodniej Polski: Białystok, Lublin, Rzeszów, stanowiąca europejski korytarz transportowy prowadzący z krajów bałtyckich w kierunku Słowacji oraz droga krajowa nr 63 prowadząca do przejścia granicznego z Białorusią w Sławatyczach. Oddalone jest od stolicy województwa - Lublina o ok. 75 km. Miasto Radzyń Podlaski jest siedzibą władz samorządowych miasta i powiatu radzyńskiego, wielu urzędów i instytucji obsługujących mieszkańców. to także znaczący ośrodkiem handlowo - usługowo - przemysłowym województwa lubelskiego. Największym zakładem produkcyjnym w mieście jest Spółdzielcza Mleczarnia "Spomlek” - znany w Polsce producent serów długodojrzewających. Inne znaczące przedsiębiorstwa to: Fabryka Narzędzi Chirurgicznych należąca do koncernu B. Braun, Górnicza Fabryka Narzędzi, Spółdzielnia Zakład Pracy Chronionej "Simena", zakłady produkcyjne przemysłu ciastkarskiego, zakład przetwórstwa owoców i warzyw, firmy transportowe.Radzyń Podlaski jest miastem atrakcyjnym turystycznie, choć wciąż mało znanym i nieodkrytym. Jego ozdobę stanowi zespół pałacowo-parkowy z połowy XVIII wieku z bogatą dekoracją rzeźbiarską, najdoskonalszy w Polsce przykład tego typu budowli. Założenie pałacowo - parkowe w Radzyniu Podlaskim zostało ukształtowane ostatecznie w latach 1750 - 1759 dla gen. artylerii litewskiej, marszałka Trybunału Koronnego Eustachego Potockiego.

 

W mieście funkcjonuje ścieżka rowerowa BULWAR „NAD BIAŁKĄ” o długości 3 290 m.

Działalnością sportowo-rekreacyjną w naszym mieście zajmuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Turystyka jest jednym z głównych punktów ale imprezy rowerowe są od lat niekwestionowanym liderem tej działalności. Cykl „Niedzielne Wyprawy Rowerowe z historią w tle” rajdy okolicznościowe, patriotyczne, czy też związane z poznawaniem nowych miejsc to jedne z wielu. W planach są także wyjazdy nocne czy ekstremalne. Radzyń jest aktywny. Jest tu także wiele klubów i stowarzyszeń, które tworzą aktywny klimat naszego miasta. Te najaktywniejsze to Radzyńska Grupa Rowerowa czy też Klub Noridc Walking „CHODZĘ Z SERCEM”.

Zapraszamy do Radzynia Podlaskiego!