PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Żory

Koordynator lokalny - Karolina Truchel bpks@um.zory.pl 

www.zory.pl

Miasto Żory leży w południowej części województwa śląskiego, nieopodal granicy z Czechami i Słowacją, a także na skraju atrakcyjnych terenów rekreacyjnych Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Żory usytuowane są na terenie jednego z czystszych ekologicznie i niezdegradowanych obszarów Śląska, który jest oddalony od skupisk ciężkiego przemysłu. To tutaj zaczynają się granice Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Lasy, które wchodzą w jego skład, rozciągają się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów od Żor aż do Raciborza. Miłośnicy rowerowych wycieczek znajdą w nich wiele szlaków do przemierzenia. Wystarczy krótka przejażdżka, by z centrum miasta dotrzeć w sam środek tzw. Pojezierza Palowickiego, gdzie sosnowe lasy przeglądają się w licznych stawach hodowlanych, które powstały przed laty w dolinie Jesionki, prawego dopływu Rudy. Miejsce to obfituje w rośliny i zwierzęta chronione i jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Śląska.

Fot. Dariusz Cybul

Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura rowerowa w mieście oraz fakt, że Żory otoczone są atrakcyjnymi terenami, sprzyjającymi aktywnej rekreacji sprawiają, że mieszkańcy naszego miasta chętnie wsiadają na rowery i przemierzają kilometry całymi rodzinami. Potwierdza to organizacja w Żorach licznych rajdów rowerowych.

Fot. Archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach

Na przejażdżkę rowerową można wybrać się nie tylko za miasto. Także centrum Żor zapewnia miłośnikom jednośladów możliwość bezpiecznego przemieszczania się, dzięki licznym i ciągle rozbudowywanym ścieżkom rowerowym, z których mieszkańcy chętnie korzystają.

Fot. Karolina Truchel

Żory są miastem przyjaznym rowerzystom. Mając na celu m.in. zachęcenie mieszkańców do wykorzystania roweru jako ekologicznego środka komunikacji, a tym samym promowanie alternatywnych wobec samochodu form przemieszczania się po mieście, w Żorach zrealizowano projekt pn. „Mobilni Żorzanie – systemowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach tego przedsięwzięcia powstało nowoczesne Centrum Przesiadkowe, integrujące transport samochodowy, autobusowy oraz rowerowy (w tym wypożyczalnię rowerów miejskich), a także nowa, oświetlona droga rowerowa wzdłuż al. Jana Pawła II, łącząca centrum miasta, osiedla i miejsca pracy.

Fot. Adrian Lubszczyk

W samym sercu miasta znajduje się Park Cegielnia - miejsce stworzone do wypoczynku oraz rekreacji dla ludzi w każdym wieku. Na jego terenie znajduje się  przeznaczone dla najmłodszych adeptów jazdy na rowerze profesjonalne Miasteczko Ruchu Drogowego. W kontrolowanych warunkach młodzi adepci jazdy na rowerze mogą tam poznać zasady zachowania się na skrzyżowaniach i rondach oraz przećwiczyć różne sytuacje, z którymi można spotkać się na co dzień na drogach. W głównej części Miasteczka stworzono skrzyżowanie z ruchem okrężnym, skrzyżowanie czterowlotowe z sygnalizacją świetlną i skrzyżowanie równorzędne, a także 5 skrzyżowań trójwlotowych, odcinek drogi jednokierunkowej, oznakowaną strefę zamieszkania z dwoma progami zwalniającymi, wysepkę kanalizującą ruch i przejazd kolejowy. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną na jednym wlocie zaprojektowano osobny pas do jazdy w lewo i na wprost i osobny do skrętu w prawo z zieloną strzałką. W południowej części Miasteczka wydzielono fragment ścieżki rowerowej, stworzono też 7 przejść dla pieszych - 4 z sygnalizacją świetlną i 3 bez sygnalizacji, w tym jedno oznaczone jako przejście dla dzieci. Przejścia z sygnalizacją świetlną zostały wyposażone w sygnalizatory dźwiękowe.

Fot. Dariusz Cybul

W naszym mieście na rowerową przejażdżkę mogą wybrać się także ci mieszkańcy, którzy nie posiadają własnych jednośladów. W Żorach od 2018 roku działa wypożyczalnia rowerów GeoVelo, w ramach której mieszkańcy i goście mogą skorzystać z aż 80 nowoczesnych, miejskich jednośladów. Rowery można wypożyczyć i oddać aż w 27 lokalizacjach na terenie całych Żor. Każdy z nich jest wyposażony w urządzenie pozwalające na jego bieżącą lokalizację, elektroniczny zamek z modułem GPS oraz modułem transmisji danych, zintegrowane światło przednie oraz światło tylne zasilane z dynama, opony nieulegające przebiciom, mały przedni bagażnik, nóżkę, dzwonek oraz komfortowe, regulowane siodełko.

Fot. Elżbieta Swaczyj - Szmuk

W Żorach co roku obchodzony jest Światowy Dzień Roweru, w ramach którego Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje Żorski Rajd Rowerowy. Natomiast trzy lata temu Miejska Biblioteka Publiczna zainicjowała rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych naszego miasta. W zeszłym roku po raz pierwszy  odbył się Żorski Cross Triathlon, którego elementem był 22 km wyścig rowerowy. W mieście odbywają się także inne imprezy dla miłośników jazdy rowerowej, organizowane przez stowarzyszenia, MOSiR Żory czy Amerykański Park Rozrywki Twinpigs. Warto wspomnieć, że od kilku lat Żory znajdują się na trasie wyścigu Tour de Pologne, podczas którego czołowi zawodnicy z całego świata walczą o zwycięstwo w najważniejszej kolarskiej imprezie w naszym kraju.

Fot. Archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach