PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Pobiedziska

 Koordynator lokalny - Robert Domżał  robert.domzal@pobiedziska.pl

 

Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska : Pobiedziska

Pobiedziska - Strona główna | Facebook

 

Gmina Pobidziska położona między Gnieznem a Poznaniem jest największą w powiecie poznańskim. To kraina trzech parków krajobrazowych i 25 jezior.

20 tysięcy lat temu, podczas zlodowacenia bałtyckiego, na tym terenie zalegała warstwa lodu i śniegu dochodząca do kilometra. Tej śnieżno-lodowej pokrywie zawdzięczamy malownicze jary, kotlinki, pagórki, rzeki i jeziora. Cztery z tych jezior otaczają miasto Pobiedziska. Biezdruchowo to akwen rekreacyjny z wyciągiem do nart wodnych i pomostami. Nad Jeziorem Małym przed wiekami była siedziba kasztelana. Dzisiaj jest targowisko. Dobro Klasztorne to łowisko wędkarskie. Czwarty zbiornik — Dębiniec stanowi rezerwat i część Parku Krajobrazowego Promno.

 

W Parkach Krajobrazowych: Promno, Puszcza Zielonka i Lednickim są nie tylko rezerwaty i pomniki przyrody, ale też 300 kilometrów pieszych, rowerowych i konnych szlaków turystycznych. Są one znakomitym pretekstem do aktywnego wypoczynku. W roku 2022 Ośrodek Sportu i Rekreacji, i Pobiedziski Klub Rowerowy zorganizowały siedem rajdów rowerowych. Rowerowe ciągoty nie powinny dziwić. W Wagowie mieszkał Kazimierz Nowak, który na rowerze przemierzył Afrykę. W okolicy trenował Janusz Kowalski Mistrz Świata w kolarstwie szosowym z roku 1974.

 

Dzisiaj młodzi mieszkańcy gminy pod okiem trenerów uprawiają jeździectwo, judo, kajakarstwo, łucznictwo, piłkę nożną. Nie brakuje biegaczek i biegaczy. Najsławniejsi to Patrycja Talar – zwyciężczyni polskiej edycji Wings for Life World Run 2022 oraz Edward Gołębiewski Halowy Mistrz Polski Mastersów z r. 2023 na 1500 m., zdobywca Srebrnej Korony Półmaratonów Wielkopolskich. Spotkać ich można w czasie organizowanego od lat w Pobiedziskach Biegu Jagiełły Półmaratonu TIP TOPOL.

 Zapraszamy do Pobiedzisk!