PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Płośnica

 Koordynator lokalny - Maciej Margalski m.margalski@plosnica.pl

 

BIP: Strona główna (plosnica.pl)

Gmina Płośnica - Strona główna | Facebook

 

Gmina Płośnica to gmina wiejska o pow. 163 km2 położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim. Liczy około 5,5 tys. mieszkańców i obejmuje
16 miejscowości. Na obszarze gminy przeważają tereny o charakterze rolniczym i gospodarskiej zabudowie, z łąkami, uprawami zbóż i kukurydzy. Stan środowiska jest bardzo dobry, o czym świadczy fakt włączenia gminy w granice „Zielonych Płuc Polski”.

W części zachodniej teren gminy pokrywa się z Welskim Parkiem Krajobrazowym i Obszarem Chronionego Krajobrazu Doliny Górnej Wkry, natomiast w centrum terenu gminy znajduje się obszar Natura 2000 Doliny Wkry i Mławki, gdzie znajdują się liczne miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków. W okolicznych lasach często można znaleźć pomniki przyrody, a wiele osób mogą zainteresować kurhany znajdujące się tuż przy drodze wojewódzkiej 544 między miejscowościami Wysoka i Gródki. Zespół pięciu kurhanów powstał około szóstego wieku przed naszą erą i jest jednym z ciekawszych, zaliczanych do największych zachowanych budowli tego typu w północnej Polsce.

Do odwiedzenia gminy zachęcają wyznaczone szlaki pieszo-rowerowe m.in. szlak o długości około 6 km, łączący wsie Turza Mała i Murawki, który wiedzie po drogach asfaltowych i duktach leśnych. Przez Gminę Płośnica przebiega również szlak rowerowy Grunwald – Bądzyn o całkowitej długości 98,1 km. Odwiedzający mogą aktywnie spędzić czas na licznych siłowniach plenerowych, boiskach sportowych, a także kortach tenisowych.

Bogata infrastruktura rekreacyjna oraz sportowa sprzyja wychowaniu dzieci i młodzieży oraz rozwojowi i kreatywnemu spędzaniu wolnego czasu. Kompleksy leśne położone w okolicy Turzy Małej i Gródek oferują urokliwe i spokojne zakątki, a czyste środowisko sprzyja rozwojowi turystyki krajoznawczej oraz wypoczynkowi dla osób ceniących sobie ciszę, spokój i przyrodę.