PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Płońsk

Koordynator lokany - Agnieszka Poliszewska - Ostrowska  a.poliszewska@plonsk.pl

 

Portal informacyjny Gminy Płońsk - UG Płońsk (gminaplonsk.eu)

Urząd Gminy w Płońsku | Płonsk | Facebook

 

 Płońsk to niewielkie miasto o wielkiej historii, która sięga czasów średniowiecznych. Jest dobrze znane każdemu obywatelowi Izraela, a sami płońszczanie mogą pochwalić się niezwykłymi walorami miejsca, które stale się rozwija.  Miasto położone jest około 60 km na północny zachód od Warszawy, nad rzeką Płonką – dopływem Wkry, jednej z najpiękniejszych rzek ziemi płońskiej.

Historia Płońska, który prawa miejskie uzyskał w 1400 r., sięga czasów średniowiecznych. Osadnictwo na tym terenie rozpoczęło się na przełomie VI i VII w., a za panowania Bolesława Chrobrego powstał tu gród, którego pozostałości do dziś przypominają o początkach miasta. Interesującym miejscem jest poklasztorny zespół Karmelitów Trzewiczkowych, najstarszy zabytkowy kościół rzymskokatolicki pw. św. Michała Archanioła z XV stulecia.

Co ważne, historia Płońska ściśle łączy się również ze społecznością żydowską. To właśnie stąd pochodzi Dawid Ben Gurion – współtwórca nowożytnego państwa Izrael oraz jego pierwszy premier. Do dziś w mieście znajdują się ślady jego obecności. To m.in. Drzewo Pamięci w miejscu rodzinnego domu i zabytkowa kamienica, w której spędził młodość.

Wielkim atutem Płońska jest jego położenie u zbiegu dwóch głównych arterii komunikacyjnych: biegnącej z południa na północ, przebiegającej przez Warszawę, trasy nr 7, oraz przecinającej nasz kraj z południowego wschodu ku północnemu zachodowi, trasy nr 10.

Płońsk jest miastem nowoczesnym i ekologicznym, które dzięki środkom unijnym zrealizowało wiele inwestycji. Mieszkańcy Płońska i okolic mogą spędzać wolny czas w 7 miejskich parkach: Parku Konstytucji 3-Maja, Parku im. Druha Czesława Markiewicza, Parku 600-lecia, Parku 120-lecia Banku Spółdzielczego w Płońsku, Parku Wolności, Parku na Osiedlu Płocka, Parku Zabytkowym Poświętne oraz na terenie rekreacyjnym wokół akwenu Rutki. Oprócz tego, ofertę rekreacyjną uzupełniają miejskie zieleńce, skwery oraz nowo powstałe ścieżki rowerowe: ogródek jordanowski, teren przy Carrefour na ul. Północnej, grodzisko wczesnośredniowieczne, skwer przy ul. Armii Krajowej, skwer przy ul. Północnej /Grunwaldzkiej, skwer przy ul. Ogrodowej, ścieżki rowerowe w centrum miasta oraz ścieżki rowerowe przy obwodnicy zachodniej.

 

 

Pomimo bogatej historii Płońsk nie patrzy stale w przeszłość, lecz nieustannie się rozwija, zapewniając mieszkańcom lepszą przyszłość. Przeprowadzane w ostatnich latach inwestycje pozwoliły na podniesienie statusu życia płońszczan oraz zapewnienie im wielu atrakcji. Zmodernizowane Miejskie Centrum Kultury, zrewitalizowany teren wokół miejskiego akwenu „Rutki”, sieć blisko 25 km ścieżek rowerowych oraz zagroda miejska ze zwierzętami gospodarskimi, to tylko kilka miejsc, którymi mogą cieszyć się zarówno płońszczanie, jak i odwiedzający to urokliwe miasto turyści.

 

Zapraszamy do Płońska!