PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Otyń

 Koordynator lokalny-

Strona główna – Urząd Miasta i Gminy Otyń (otyn.pl)

Urząd Miejski Otyń | Otyn | Facebook

 

Gmina Otyń (woj. lubuskie, powiat nowosolski) leży w bezpośrednim sąsiedztwie Nowej Soli (która trzykrotnie wygrała tytułu Rowerowej Stolicy Polski) i w bliskim sąsiedztwie Zielonej Góra. Mieszka tu nieco ponad 7 tys., których powoli, ale z każdym rokiem przybywa.

Siedzibą władz jest Otyń, który w roku 2018 odzyskał prawa miejskie odebrane w 1945 roku, a które to posiadał wcześniej od 1329 roku, czyli 616 lat. W bieżącym roku 2023 stolica gminy świętuje 700-lecie istnienia.

Gmina jest bogata w walory przyrodniczo-krajobrazowe, na które składa się przede wszystkim Nadodrze i lasy. Nie brakuje tu miejsca do aktywnego wypoczynku dla miłośników jazdy rowerem, biegania, wędkowania, fotografowania czy innych aktywności na świeżym powietrzu.

Są tu dwa rezerwaty przyrody: Bukowa Góra i Bażantarnia. Pierwszy został założony w 1954 roku i ma blisko 30 ha powierzchni. Występuje w nim wiele rzadkich i ginących typów siedlisk przyrodniczych oraz stanowisk populacji zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w skali regionu. Rezerwat znajduje się w sąsiedztwie nadodrzańskiego obszaru chronionego Natura 2000 oraz rzecznej przystani.

Rezerwat leśny Bażantarnia jest fragmentem lasu naturalnego. Został utworzony w 1959 r. na powierzchni 17,86 ha. Nazwę nawiązuje do przedwojennego okresu, kiedy to ówczesny właściciel tego terenu prowadził hodowle bażantów.

Coraz większym atutem Gminy Otyń jest infrastruktura rowerowa. Przez Otyń i wzdłuż miejscowości Bobrowniki biegnie licząca na całej długości ok. 50 km trasa „Kolej na Rower”. Rowerostrada poprowadzona jest dawną linią kolejową nr 371, dlatego jej sercem jest znajdujący się zaraz za Bobrownikami wspaniały most na Odrze. Od trasy odchodzi wiele alternatywnych oznaczonych szlaków rowerowych. Ponadto w Otyniu znajduje się wiata rowerowa wraz ze stacją naprawy rowerów.

Aktualnie trwa budowa nowej rowerostrady, która w tym roku połączy Nową Sól, Otyń i Zatonie pod Zieloną Górą, co sprawi, że sieć ścieżek rowerowych w Powiecie Nowosolskim złączy się z siecią ścieżek Zielonej Góry tworząc wygodne i bezpieczne trasy na łączną długość ponad 200 kilometrów.

Zapraszamy do Otynia.