PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Tarnów

Koordynator lokalny - Grzegorz Barwacz g.barwacz@zdik.tarnow.pl

https://tarnow.pl/

 

„Kto choć raz zobaczył Tarnów, nie potrafi się oprzeć urokowi jego atmosfery. To wyjątkowa uroda Starego Miasta, wąskie uliczki w średniowiecznym planie, gotyckie i renesansowe budowle, fragmenty murów obronnych i tajemnicze zakamarki. To skarby architektury i sztuki tarnowskich kościołów, dziedzictwo kultury żydowskiej, wyjątkowe zbiory w renesansowym ratuszu oraz jedyna w Europie stała ekspozycja o historii i kulturze Romów. To także szczególny duch miasta o ogromnym poczuciu bliskości, gdzie wszyscy mogą czuć się jak w domu, a każdy gość jest oczekiwany. 7 marca 1330 r. kancelaria królewska króla Władysława Łokietka wystawiła Spicymirowi Leliwicie, wojewodzie krakowskiemu, dokument, na mocy którego mógł lokować Tarnów.

Miasto założono na wzgórzu dominującym nad najbliższą okolicą (226 m n.p.m.), a jego organizacja miała opierać się na wzorze Krakowa, czyli prawie magdeburskim. Podstawą rozwoju Tarnowa był przebiegający przez miasto szlak handlowy prowadzący z Niemiec na Ruś, krzyżujący się ze szlakiem biegnącym z Węgier na wybrzeże Bałtyku. Tarnów był miastem prywatnym do roku 1787. Jego największy rozwój przypada na wiek XVI, kiedy to dziedzicem był Jan Tarnowski, hetman wielki koronny, znakomity gospodarz i organizator. Warto dodać, że średniowieczny układ starego Tarnowa zachował się do dzisiaj. W tym roku miasto świętuje 690. rocznicę lokacji.

Tarnów posiada spójną, przyjazną i atrakcyjną sieć tras rowerowych liczącą obecnie ponad 70 kilometrów, z czego 17 kilometrów to długość europejskiego szlaku EuroVelo4 (VeloMetropolis), który w okolicach Tarnowa łączy się z trasą VeloDunajec. W 2018 roku ruszył System Tarnowskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji mieszkańców Tarnowa i turystów jest 100 rowerów dla dorosłych i 10 dla dzieci. Każda stacja mieści od dziesięciu do dwudziestu miejsc do pozostawienia rowerów, a największa liczba rowerów dla dzieci znajduje się w pobliżu Parku Strzeleckiego i przy Centrum Sztuki Mościce.”