PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Racibórz

Koordynator lokalny - Grzegorz Kawalec kawalec.grzegorz@um.raciborz.pl

https://www.raciborz.pl/

Miasto Racibórz posiada bogatą ofertę turystyczną. Zapewniamy zróżnicowane atrakcje dla małych i dużych, turystów indywidualnych jak rodzin i grup zorganizowanych. Jesteśmy pewni, że znajdziecie Państwo u nas coś ciekawego i wrócicie po jeszcze.

 

 

Racibórz posiada wiele wartościowych zabytków, które można zwiedzić. Wśród nich wymienić należy Zamek Piastowski (www.zamekpiastowski.pl) z kaplicą pw. Tomasza Becketa zwaną Perłą gotyku śląskiego. Również przy ulicy Zamkowej mieści się czynny Browar, który waży piwo w otwartych kadziach od 1567 r.

Przy ulicy Gimnazjalnej 1, w XIV-wiecznym budynku dawnego kościoła Dominikanek pw. Ducha Świętego mieści się Muzeum Raciborza (www.muzeum.raciborz.pl). Wśród eksponatów cieszących się największą popularnością wymienić należy: XV-wieczny grób ze złamanym mieczem księcia raciborskiego, egipską Mumię Dżed-Amonet-ius-anch (prawdopodobnie spokrewniona z mumią w paryskim Luwrze), stroje ludowe, średniowieczne wyroby cynowe, wystawy stałe w tym kolekcja narzędzi dentystycznych czy lokalne znaleziska sprzed setek tysięcy lat.

W rynku stoi gotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jego początki sięgają XII wieku. Stojący obok kościół pw. św. Jakuba Starszego ma równie bogatą historię. Na środku rynku znajduje się kolumna Matki Boskiej, wzniesiona w latach 1725-1727 w podzięce za odsunięcie od miasta epidemii cholery.

Z raciborskich zabytków i obiektów z interesującą historią należy wymienić: pomniki św. Jana Nepomucena, Statuę zgody (upamiętniająca wydarzenia z 1287 r.), Zajazd biskupi, większość budynków kościelnych oraz liczne przedwojenne kamienice.

Miasto z uwagi na swoje charakterystyczne położenie u wrót Bramy Morawskiej posiada na swoim terenie liczne kompleksy zieleni, w tym obszar krajobrazu chronionego Łężczok, dysponuje niezaprzeczalnymi warunkami rozwoju turystycznego. Do każdych z tych atrakcji prowadzi trasa rowerowa. Wizja rozwoju ścieżek i tras rowerowych to pożądany i docelowy obraz funkcjonowania turystyki w naszym mieście. Z radością przyjęliśmy informację o możliwości wytyczenia tras rowerowych na oddanym do użytku zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny.

Oferta dla osób aktywnych to m.in. Aquapark H2Ostróg (www.aquapark.raciborz.pl) z basenem, sauną, zjeżdżalniami, jacuzzi i grotą solną. Wypożyczonymi na rynku rowerami dojedziemy ścieżkami rowerowymi w najciekawsze zakątki miasta i okolic. W sezonie czynne są spływy kajakowe po Odrze. Wodowanie odbywa się przy plaży miejskiej w Parku Zamkowym, gdzie mieści się punkt bistro oraz wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. W Arboretum Bramy Morawskiej (www.arboretum-raciborz.com.pl) możemy odpocząć wśród zieleni, spacerować po lesie, zimą zjeżdżać na sankach, odwiedzić mini zoo oraz całoroczny, Zaczarowany ogród. Tuż obok, przy ul. Markowickiej mieści się otwarty basen miejski (czynny latem) oraz Kemping Obora z ogrzewanymi domkami. Racibórz słynie również z organizacji cyklicznych imprez biegowych (osir-raciborz.pl). Wspaniałym miejscem do wypoczynku, rekreacji i zabawy dla cąłych rodzin jest ponadto zrewitalizowany Ogród Jordanowski położony u zbiegu ulic Stalmacha/Winnej/Karola Miarki.

Turyści poszukujący wrażeń kulturalnych znajdą coś dla siebie w domach kultury, których miasto prowadzi aż trzy. Ich ofertę spina Raciborskie Centrum Kultury (rck.com.pl). W mieście działają także dwa kina: Bałtyk i Przemko, oraz Biblioteka Główna w Rynku wraz z licznymi oddziałami (bibl.rac.pl).

Cyklicznymi wydarzeniami kulturalnymi Raciborza są czerwcowe Dni Raciborza, Raciborski Festiwal Średniowieczny (www.drengowie.pl), lipcowy festiwal muzyki elektronicznej i światła Intro (www.introfestival.pl), sierpniowy Memoriał strażacki, jesienny Festiwal Podróżniczy „Wiatraki” (www.wiatraki.rosynant.pl), Konwent Miłośników Fantastyki i RPG Goblikon (www.goblikon.pl), Festiwal Pieśni Stanisława Moniuszki itd.

Racibórz słynie również ze swoich lokalnych wyrobów spożywczych. Prym tu wiodą raciborskie piwa oraz słodycze z fabryki Mieszko. Są one często wybierane jako pamiątki lub upominki. Poza tym polecamy spróbować wypieków naszych piekarzy i ciastkarzy oraz sprawdzić ofertę restauratorów.

Transport na terenie miasta obsługuje komunikacja miejska (pk-raciborz.pl) oraz prywatni przedsiębiorcy. W dalsze rejony dojedziemy z Dworca PKS lub PKP. W sezonie warto skorzystać ze wspomnianej wypożyczalni rowerów. Dojazd do miasta jest zapewniony dzięki drodze krajowej nr 45 oraz drogom wojewódzkim nr 919 i 935. W 2019 r. na terenie miasta rozpoczęliśmy budowę nowej drogi regionalnej Racibórz - Pszczyna, łączącej Racibórz z Rybnikiem i Pszczyną.

Noclegi w Raciborzu zapewniają głównie prywatni przedsiębiorcy. W tej ofercie znajdują się hotele, kemping, gościńce oraz indywidualne apartamenty, których ofertę łatwo znaleźć w internecie.

Wszelkie dodatkowe informacje na temat raciborskiej turystyki znajdą Państwo na stronie Urzędu Miasta(www.raciborz.pl) oraz na podanych witrynach miejskich instytucji. Na terenie miasta działają dwa punkty informacji turystycznej: pod arkadami w Rynku oraz w bramie Zamku. Ponadto polecamy lokalne serwisy informacyjne, gdzie można znaleźć dodatkowe ciekawostki.

Zapraszamy!