PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Łysomice

Koordynator lokalny - Paulina Opałka-Wiśniewska opalka.p@gmail.com

Start | Gmina Łysomice (lysomice.pl)

Gmina Łysomice | Łysomice | Facebook

Interaktywna mapa Gminy Łysomice (lysomice.pl)  - interaktywna mapa, znajdziesz tu trasy rowerowe Gminy Łysomice ????

Gmina Łysomice - mała gmina wielkich możliwości!

To tutaj, w gminie Łysomice, znajduje się największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce – Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach. Piwnice to jedna z 23 miejscowości naszej gminy. W tych wszystkich miejscowościach mieszka około 10 tys. mieszkańców.

Gmina położona jest w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie ziemskim toruńskim. Graniczy z miastem Toruniem od jego północnej strony. Usytuowanie gminy pod względem najważniejszych tras komunikacyjnych jest bardzo dobre: położona jest ona przy autostradzie A1 -  węzeł "Turzno" oraz przy  drodze krajowej nr 91 Gdańsk–Toruń–Łódź, a także linii kolejowej Toruń–Malbork. Do naszej gminy – gminy  Łysomice - można dojechać także na rolkach, monocyklu, hulajnodze lub rowerem, korzystając ze ścieżki rowerowej Toruń – Chełmża lub Toruń - Unisław!

 

Naszą infrastrukturę rowerową rozwijamy już od 2008 roku. Obecnie, na terenie gminy, mamy aż 33 ścieżki rowerowe, o łącznej długości około 66,5 km. Jest po czym jeździć!

Trasę rowerową Toruń – Chełmża wzbogacają drewniane przystanki z zadaszeniem, przy których można odpocząć i przeanalizować ścieżkę przejazdu.

Tak naprawdę naszej gminie sport towarzyszy od zawsze. W czterech szkołach podstawowych zagrzewamy sportowego ducha już u najmłodszych!  Przy  każdej szkole posiadamy sale sportowe , w których popołudniami mogą ćwiczyć również dorośli. Funkcjonuje u nas 7 boisk sportowych oraz  siłownie zewnętrzne w każdym sołectwie.
Przy każdej świetlicy wiejskiej znajduje się parking rowerowy. A przy budynku urzędu gminy oraz w Piwnicach usytuowane są również rowerowe stacje naprawcze.Dobra infrastruktura ułatwia naszym mieszkańcom zdobywanie łysomickich samorządowych stypendiów sportowych w wielu dyscyplinach, między innymi w :
 - kolarstwie,
-  bikejoringu, jazda na rowerze ciągniętym przez jednego lub drużynę psów,
-  lekkoatletyce,
-  piłce nożnej,
- łyżwiarstwie synchronicznym.
Najmłodszy stypendysta ma 8 lat! Wśród nagradzanych byli także trenerzy i instruktorzy.


Na terenie naszej gminy działa Ludowy Klub Sportowy Mustang Ostaszewo, który prowadzi sekcję piłki nożnej i  cheerleadingu oraz Kolarski Klub Sportowy Łysomice.

 

Turyści chętnie korzystają z lokalnej bazy turystyczno-wypoczynkowej znajdującej się nad malowniczo położonym jeziorem w Kamionkach Małych oraz terenów leśnych Barbarki, Olka, rezerwatu Lasu Piwnickiego.
W Świerczynkach, a także w Gostkowie, Papowie Toruńskim oraz Ostaszewie, możemy podziwiać zabytki architektury sakralnej. W Turznie, w pięknie odrestaurowanym kompleksie pałacowym, znajduje się obecnie czterogwiazdkowy hotel Pałac Romantyczny. Pałac w Łysomicach, który widzimy poniżej stanowi siedzibę KOWR.

Gmina Łysomice rozciąga się na powierzchni 128 km 2.

Fotografie pochodzą ze strony fb Gminy Łysomice oraz ze strony fb Kolarski Klub Sportowy Łysomice.