PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Krosno

Koordynator lokalny - Michał Bęben beben.michal@um.krosno.pl

https://www.krosno.pl

Krosno to jedno z najpiękniejszych miast dawnej Galicji, z dumą prezentujące wspaniałe dzieła architektury i sztuki, wznoszone przez wieki nakładem potężnych fortun przez europejskiej rangi artystów. To zarazem kolebka wielu przemysłów - miejsce idealne do poznania dziejów hutnictwa szkła i szklanej twórczości, pełne pamiątek po przemyśle naftowym i jego twórcach, wspomnień po światowej sławy wynalazcach i prekursorach techniki. A przecież wciąż świeże, niezdeptane, jeszcze nie do końca odkryte.

Tylko tu węgierskie wino podawane jest w krośnieńskim szkle, które można samodzielnie wydmuchać, przy podziemnym piecu ukrytym pod Starym Miastem.  

Krosno zachwyca architekturą i bogatą historią. Renesansowe kamieniczki, gotyckie i barokowe kościoły, dzwonnica z jednym z największych dzwonów w Polsce  to zabytkowe „perełki” Krosna.

W Krośnie znajduje się Muzeum Podkarpackie prezentujące historię podkarpackich hut szkła oraz największą w Europie kolekcję lamp naftowych. Warte odwiedzenia jest także, sąsiadujące z nim, Muzeum Rzemiosła z bogatym dorobkiem galicyjskiego rzemiosła. Ekspozycja mieści się w dawnej fabryce zegarów wieżowych Michała Mięsowicza – pierwszym w Polsce zakładzie tej profesji.

Obok bogatej historii, Krosno posiada także ciekawą ofertę kulturalną. Balony nad Krosnem, Karpackie Klimaty, Świet(l)ne Miasto, Young Arts Fesival czy rekonstrukcja historyczna Wjazd Króla to tylko wybrane wydarzenia z życia miasta. Do kalendarza imprez na stałe wpisały się również Krośnieńskie Spotkania Teatralne, Galicja Blues Festival i wiele innych, które gromadzą liczną publiczność.

Profesjonalna baza sportowa i rekreacyjna miasta jest atrakcją dla amatorów aktywnego spędzania czasu. W Krośnie do dyspozycji  są kryte pływalnie, nowoczesny kompleks basenów odkrytych,  Linowy Park Przygody, stadiony lekkoatletyczne, boiska do piłki nożnej, Skate Park i stale rozbudowywana sieć ścieżek rowerowych. Zimą dostępne jest kryte lodowisko oraz orczykowy wyciąg narciarski w nieodległych Czarnorzekach.

W Krośnie funkcjonuje zmodernizowane, nowoczesne lotnisko, które szczyci się swoją historią i tradycjami lotniczymi sięgającymi lat 30 ubiegłego wieku. Już wtedy doceniono jego strategiczne położenie  i malowniczą okolicę umożliwiającą loty widokowe oraz skoki spadochronowe. Na lotnisku jest pas asfaltowy, pasy trawiaste oraz wieża kontroli lotów i oświetlenie nocne pasa asfaltowego. Daje ono odwiedzającym szerokie spektrum możliwości skorzystania ze sportów lotniczych i  realizowania szkolenia lotniczego. Lotnisko posiada stację paliw i obsługuje mały ruch pasażerski air taxi, ruch biznesowy i turystyczny.