PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Włocławek

Koordynator Lokalny - Izabela Maciejewska imaciejewska1@um.wloclawek.pl 

http://www.wloclawek.pl/

Włocławek to miasto leżące w sercu Polski na obu brzegach Wisły oraz Zgłowiączki. Choć dawno przestał być stolicą województwa, wciąż stanowi ważne miejsce na mapie. Jedno z najstarszych miast w Polsce, naznaczone przemysłem, bezcenną sztuką oraz pełne zabytków architektury.

Warto zatem wsiąść na rower i zwiedzić chociaż parę zakamarków tego miasta.

Począwszy od jazdy nadwiślańskimi bulwarami Piłsudskiego, przy których kiedyś istniała osada, która zapoczątkowała historię Włocławka, niedaleko Pałacu Biskupiego, stoi nowoczesna Przystań, w której mogą trenować młodzi wioślarze. Tam też odbywa się corocznie Festiwal Wisły i inne imprezy kulturalne. To w tym miejscu Zgłowiączka ma swoje ujście do Wisły. Wzdłuż Zgłowiączki wart uwagi jest jeden z najstarszych parków miejskich w naszym kraju, Park Henryka Sienkiewicza z pięknym małym wodospadem. Niedaleko stoi Katedra, w której znajdują się bezcenne skarby. Włocławska bazylika katedralna to jedna z najstarszych katedr w Polsce. Jadąc jednym z brzegów Zgłowiączki dotrzemy do nowej część Parku na Słodowie, gdzie znajduje się wiele atrakcji. Plac zabaw, korty tenisowe, boisko do siatkówki plażowej i piłki nożnej, miejsce na ognisko i do grillowania, a to wszystko w pięknej scenerii parku. Skatepark i Pumptruck przy Międzyosiedlowym Basenie Miejskim to jedne z ulubionych miejsc tutejszej młodzieży. Niedaleko znajdują się nowopowstałe baseny letnie. W pobliżu Włocławka leżą dwa jeziora, na których latem na wyznaczonej plaży chętnie wypoczywają mieszkańcy miasta. Większość z nich dojeżdża tam rowerem. Do obydwu jezior prowadzą ścieżki rowerowe. Podróżując tym środkiem transportu po Włocławku spotkać można wiele obiektów sportowych. Wcześniej już wspomniana Przystań nad Wisłą, Przystań nad Zalewem Włocławskim, dwie hale sportowe, stadion piłkarsko-lekkoatletyczny, na którym odbyły się 96. PZLA Mistrzostwa Polski, międzyosiedlowy basen miejski, kryta pływalnia, korty tenisowe i boiska ze sztuczną nawierzchnią. Na zakończenie wycieczki przekraczając kratownicowy most im. Marszałka E. Rydza- Śmiałego dotrzeć można do tzw. Wzgórza Szpetalskiego, gdzie stoi pomnik Poległych Obrońców Wisły z 1920 r. i skąd rozpościera się niesamowita panorama miasta.

We Włocławku istnieje 63,45 km ścieżek rowerowych. Część z nich zlokalizowanych jest
na osiedlach mieszkalnych, a część  na obszarach leśnych leżących w granicach miasta oraz w nowej części Parku na Słodowie. Większość z nich wykonana jest z kostki betonowej lub materiału bitumicznego. System ścieżek rowerowych we Włocławku posiada oznakowania pionowe i poziome. Sieć ścieżek rowerowych uzupełnia dodatkowa infrastruktura, na którą składają się miejsca parkowania rowerów. Najczęściej są to standardowe stojaki rowerowe, które umieszczone są przed większością miejskich instytucji. Podobne urządzenia instalowane są również przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz punkty handlowo-usługowe. W centralnym punkcie miasta (przy dużym centrum handlowym) znajduje się samoobsługowy serwis rowerowy.

Mieszkańcy Włocławka często używają rowerów jako alternatywną formę przemieszczania się. Oprócz tego rower wykorzystywany jest przez włocławian jako sposób na aktywność sportową i rekreację, czego dowodem jest udział wielu mieszkańców w cyklicznie organizowanych miejskich rajdach rowerowych. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom Włocławek dysponuje 220 rowerami miejskimi, tzw. WŁOWERAMI. Przystosowane są do przejażdżek dla całych rodzin, 20 z nich posiada foteliki dziecięce.

Włocławek to miasto otwarte na wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne. Warto tutaj zajrzeć, aby poczuć ducha sportowego i energię, która panuje w tym mieście.