PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Kraśnik

 Koordynator lokalny - Piotr Członka sport@krasnik.eu

Urząd Gminy Kraśnik (gminakrasnik.pl)

Urząd Gminy Kraśnik | Krasnik | Facebook

 

Kraśnik – miasto sportu

Blisko 1000 młodych sportowców regularnie trenuje w kraśnickich klubach. Systemowe wsparcie ze strony samorządu, bardzo dobre obiekty sportowe i pasjonaci w osobach trenerów pomagają naszej utalentowanej młodzieży w odnoszeniu sukcesów już na poziomie rywalizacji szkolnej. Najlepsi z nich szybko awansują do ogólnokrajowej czołówki w wielu dyscyplinach.

Mistrzowskie tytuły, liczne medale i rekordy Polski świadczą o dużych możliwościach i pozwalają naszym sportowcom uczestniczyć w zawodach międzynarodowych. Kiedy w 2021 roku otwieraliśmy Aleję Gwiazd Kraśnickiego Sportu, uhonorowaliśmy czworo olimpijczyków, wspaniałych kraśnickich sportowców, którzy dzięki swej ciężkiej pracy i świetnej dyspozycji dostąpili zaszczytu reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Tu więc trenowali i pierwsze umiejętności zdoby­wali: Marek Bajan (pięciobój, IO w Moskwie), Jerzy Nieć (zapasy, IO w Seulu), Marek Stępień (szermierka, IO Barcelonie) i Zuzanna Mazurek (pływanie, IO w Pekinie). Tu swoją karierę zaczynał Damian Szymański, reprezentant kadry narodowej w piłce nożnej, uczestnik Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze.

Od wielu lat bardzo dobra i różnorodna baza sportowa umożliwia rozwój wielu dyscyplinom. Inwestujemy w duże obiekty sportowe, czego przykładem jest nowa kryta pływalnia MOSiR wybudowana za 25 mln zł.  Ale pamiętamy też o rekreacji i wypoczynku, stąd też decyzja o budowie mniejszych obiektów, o osiedlowym charakterze. W tym roku oddaliśmy do użytku nowy skate park i boisko ze sztuczną trawą. Kraśniczanie chętnie korzystają z możliwości wypoczynku i relaksu, jakie stwarza Zalew Kraśnicki wraz z dostępną infrastrukturą.

 

Konsekwentnie rozwijana baza sportowa, wsparcie udzielane klubom szkolącym dzieci i młodzież, stypendia i nagrody dla najlepszych zawodników i trenerów oraz przychylność samorządu przynoszą efekty w postaci sportowych sukcesów, z których dumni są wszyscy mieszkańcy. Program „Kraśnik w Formie” realizowany od 3 lat, w którym uczestnicy przebyli  łącznie (chodząc, biegając  i jeżdżąc na rowerze) 577 700 km, spędzając na treningach 48 000 godz. i spalając 28 mln kcal. Wszystko to sprawia, że hasło „Kraśnik - miasto sportu” jest jak najbardziej adekwatne.