PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Starogard Gdański

Koordynator lokalny - Magdalena Nowak magdalena.nowak@um.starogard.pl

https://starogard.pl/

Starogard Gdański – tu warto żyć

Starogard Gdański to jedno z najstarszych miast na Pomorzu. Ma ponad 800-letnią tradycję. Przez jego centrum przepływa rzeka Wierzyca. To tętniąca życiem stolica nadwiślańsko-pomorskiego regionu Kociewie, której oferta usługowa, edukacyjna i kulturalna nie odbiega od standardu miast europejskich średniej wielkości. To miasto dumne ze swej przeszłości, ale odważnie patrzące w przyszłość.

Poza malowniczym położeniem, dużym atutem jego usytuowania jest bezpośrednie sąsiedztwo jednego z głównych europejskich szlaków kolejowych, który łączy północ z południem. Przez miasto biegną główne drogi tranzytowe na wschód i zachód Europy. Ma ono też dostęp do dwóch węzłów autostradowych i przebiegającej w sąsiedztwie autostrady A-1, która łączy porty morskie z południową granicą Polski.

 

Przez kilka ostatnich lat Starogard Gdański wypiękniał. Mieszkańcy cieszą się nowymi skwerkami, boiskami, placami zabaw, skateparkiem, zewnętrznymi siłowniami, a także odnowionym Rynkiem na którym pojawiły się podświetlane fontanny i strefy wypoczynku. Wspaniałą wizytówką miasta jest zabytkowy XIX-wieczny zespół budynków dworca kolejowego, który łączy historyczny wygląd z nowoczesną aranżacją, doskonale wpisując się w architektoniczny pejzaż miasta.

Największym zielonym skarbem miasta jest położony w jego centrum Park Miejski. Liczne atrakcje, jak np. place zabaw, fontanna, oczko wodne, taras widokowy, tężnia solankowa, malownicze alejki, czy ścieżka rowerowa sprawiają, że jest to idealne miejsce do spacerów, relaksu i ucieczki od miejskiego zgiełku.

 

Co roku tysiące osób bawi się między innymi na: Dniach Starogardu, Zlocie Weteranów Szos. Historii na kołach, Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Memoriale Edwarda Kowalke, Nocy Bardów, czy Święcie Polpharmy. Imprezom towarzyszą: koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, występy najlepszych kabaretów, Wielki Jarmark Kociewski, gry i zabawy dla najmłodszych.

Starogard to również miasto przyjazne rowerzystom. W samym mieście mamy prawie 23 km ścieżek rowerowych, a  dobrym udogodnieniem dla rowerzystów są podpórki na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. W mieście mamy ich 31. Jako miasto już trzykrotnie zostaliśmy nagrodzeni zestawami stojaków w ramach akcji Allegro All For Planet „Kręć kilometry".

Na rowerze można przemierzać piękny szlak wzdłuż rzeki Wierzycy. Z tarasu widokowego podziwiać można panoramę całej doliny rzeki. W pobliżu miłośnicy ekstremalnej jazdy na rowerach będą mogli niebawem poszaleć na specjalnym torze dla BMX-ów. 

Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje coroczne Rajdy Rowerowe po Starogardzie i okolicy. Najbliższy już 1 maja. Trasy rajdów mają charakter rekreacyjny. W tego typu imprezach chętnie udział biorą całe rodziny, promując zdrowy tryb życia i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Jezioro Kochanki i jego okolice to najlepsze miejsce do odpoczynku na łonie przyrody. To urokliwe i spokojne miejsce jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników dwóch kółek.Nowoczesne stadiony, boiska, hale i sale sportowe, baseny, korty do tenisa ziemnego i stołowego, ścianki wspinaczkowe – miasto dysponuje wieloma obiektami sportowymi, które umożliwiają uprawianie różnorodnych dyscyplin.W Starogardzie Gdańskim nie brakuje emocji sportowych. Mieszkańcy chętnie kibicują podczas meczów ligowych zawodowych koszykarzy z drużyny Polpharma Starogard Gdański, Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Deyna Cup Junior, Międzynarodowego Biegu Kociewskiego, Turnieju Tenisa Stołowego. Memoriału Andrzeja Grubby, czy zawodów Triathlon Energy.

Hasło przewodnie Starogardu Gdańskiego brzmi: „Tu rodzą się gwiazdy”. Nie jest ono przypadkowe. Rzeczywiście stąd pochodzi wielu odnoszących sukcesy w kraju i na świecie ludzi kultury, sportu, czy polityki. Wymienić można chociażby nazwiska takie, jak: Kazimierz Deyna, Paweł Papke, Marcin Prus, Oktawia Nowacka, Ania Szarmach, Remigiusz Grzela, Dorota Landowska. Jeśli chcecie zobaczyć, gdzie mają swoje korzenie, warto odwiedzić, a może i zostać na dłużej we wciąż rozwijającym się Starogardzie Gdańskim.