PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Kargowa

 Koordynator lokalny - Tomasz Furtaka -dyrektorgck@kargowa.pl

 

Kargowa - Gmina Kargowa

Gmina Kargowa | Kargowa | Facebook

 

Kargowa - miasto położne w zachodniej części Polski pomiędzy Poznaniem a Zielona Górą. Odległość do lotniska w Babimoście ok 15 km, do granicy niemieckiej ok 100 km. Obszar gminy zajmuje ok 128 km2, liczba mieszkańców pow. 5800 osób. Region ma charakter rolniczo – turystyczny.

Na terenie gminy jest 9 sołectw: Chwalim, Dąbrówka, Karszyn, Nowy Jaromierz, Obra Dolna, Smolno Wielkie, Smolno Małe, Stary Jaromierz, Wojnowo. Miejscowości bez statusu sołectwa: Kaliska, Przeszkoda, Szarki.

Naszym turystycznym asem jest położenie między pięknymi jeziorami: Wojnowskim i Linie, które stanowią wspaniałą bazę dla rozwoju turystyki i wypoczynku. Kargowa otoczona jest licznymi  lasami
zajmującymi 6 262 ha, co stanowi prawie 49% powierzchni gminy, obfitującymi w zwierzynę i grzyby, dla których zjeżdżają się turyści z Polski i z zagranicy.  Kargowa słynie z urokliwych uliczek od wiosny do jesieni bajecznie ukwieconych, jak przystało na Miasto Kwiatów i Zieleni.

                                                                 

Jednym z miejsc wypoczynku Kargowian jest przylegający do pałacu, dawnej rezydencji właściciela miasta – rodziny Unrug, park który powstał w pierwszej połowie XVII w. z wykorzystaniem ozdobnego ogrodu. Granice parku wyznaczają aleje: grabowa i lipowo-kasztanowa, których wiek jest szacowany na 250 lat i znacznie młodsza aleja kasztanowa. W parku znajdują cenne gatunki drzew (min. platany, daglezje, cisy oraz buk o obwodzie 750 cm i 28 m wysokości, który stanowi pomnik przyrody).

 

 

Miłośnicy pieszej i rowerowej wycieczki mogą zwiedzać okolice Kargowej korzystając z ścieżek rowerowych o łącznej długości 52,50 km, wykonanej z nawierzchni asfaltowej lub kostki  brukowej. Jedynie na kilku krótkich odcinkach rowerzyści pojadą wzdłuż dróg asfaltowych i gruntowych. Ścieżki rowerowe oraz piesze charakteryzuje bardzo dobra infrastruktura turystyczną, na którą składają się liczne miejsca odpoczynku (ławki i stoły), tablice informacyjne, tereny rekreacyjne oraz agroturystyka.  Zwiedzać gminę można także  tzw. 30 km ”Szlakiem bez końca”, który przebiega z dala od głównych szlaków komunikacyjnych przez Kargowę, Chwalim, Wojnowo, Linie, zahaczając o miejscowości z sąsiedniej gminy Siedlec i okolic: Wąchabno, Małą Wieś oraz Kopanicę.
Wędrówkę można rozpocząć w dowolnym miejscu.

                      

Turystów, którzy pragną odpocząć zapraszamy nad Jezioro Wojnowskie – jest ono największe w powiecie zielonogórskim, składa się z dwóch akwenów wschodniego i zachodniego. Jego powierzchnia rozciąga się na przestrzeni 241,78 ha. W okresie letnim pełni funkcję wypoczynkową i rekreacyjną. Akwen ten to także wymarzone miejsce dla wędkarzy. Właścicielem jeziora jest Marszałek Województwa Lubuskiego a zarządcą Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze. Wojnowo charakteryzuje się czystym powietrzem oraz specyficznym mikroklimatem dlatego nad jeziorem w dawnym pałacu księcia holenderskiego Berhard von Lippe- Biesterfeld obecnie mieści się szpital rehabilitacyjno – leczniczy dla dzieci. Do pałacu przylega park, na terenie, którego wyznaczona została ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi.

Kolejnym jeziorem godnym zwiedzenia jest  Jezioro Liny o wysokiej klasie czystości wody. Powierzchnia lustra wody wynosi 28,0 ha, a maksymalna głębokość  to 10,8 m. Powstało ono na obszarze moreny dennej i należy do bardzo malowniczo położonych zbiorników wodnych. Jest ono systematycznie zarybiany, stąd też jest bardzo atrakcyjny dla wędkarzy. Jezioro położone jest przy trasie Kargowa – Babimost.
W lesie pod Chwalimiem znajdziemy malownicze małe jeziorko Zacisze, dziś zupełnie podporządkowane prawom natury. Najmniejsze, najbardziej ukryte i tajemnicze, lecz często odwiedzane przez turystów oraz wędkarzy.

Oprócz pięknych jezior przez gminę przepływa wijąca się serpentyną rzeka Obrzyca. Kiedyś nieuregulowany ciek wodny, otoczony rozlewiskami i bagnami. Wypływa z jeziora Orchowego , przy którym położone są miejscowości Rudno, Uście i Jesionka. Przepływa przez Kargowę, Chwalim, Smolno Wielkie, Podlegórz, Radowice i wpływa do Odry w miejscowości Górzykowo. Rzeka idealna na ryby, na relaks i kontakt z przyrodą. Obrzyca jest częścią szlaku kajakowego, otoczonego lasami i łąkami. W Kargowej przy Obrzycy mieści się teren rekreacyjny "Copacabana". Przystosowany do plażowania, zarówno w trybie biernym jak i aktywnym. Przy plaży znajduje się pomost, zadaszone ławki oraz boisko do piłki plażowej. Można także rozpalić ognisko i zorganizować grilla. Jest to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi oraz młodzieży.

Na terenie gminy Kargowa znajduje się 11 pomników przyrody, z czego większość stanowią pojedyncze, wiekowe dęby, paproć – długosz królewski oraz aleja rachitycznych lip (droga Karszyn- Siadcza).

 

                                                                            

 

Dla miłośników koni powstało ustronne siedlisko agroturystyczne Akacjowe Ranczo  położone na obrzeżach miejscowości Karszyn. Goście Akacjowego Rancza mogą skorzystać z bazy noclegowej gospodarstwa, a także wybrać się na przejażdżkę konno.

Akacjowe Ranczo specjalizuje się w organizacji wydarzeń okolicznościowych oraz spotkań przy ognisku dla swoich gości.

 

 

Na terenie miasta Kargowa ok 2 lata temu powstał skate park -  tor przeznaczony do uprawiania sportów ekstremalnych (jazda na deskorolce, BMX-ie czy wyczynowa jazda na rolkach). Osoby lubiące jazdę jednośladem i wszechstronny trening zapraszamy do pump truck, gdzie po specjalnym krętym torze będą mogli sprawdzić swoje umiejętności.

Turyści, którzy chcieliby na dłużej pozostać w gminie Kargowa w celu zwiedzania gminy oraz odkrywania nowych tras i ciekawych miejsc zapraszamy do obiektów noclegowych znajdujących się nad jeziorami.

                                                                           

 

Na świeżą i pyszną rybkę zapraszamy do Rybackiej Chaty mieszczącej się w miejscowości Wojnowo. Swojskie i ekologiczne wyroby z dziczyzny wg. starej receptury zasmakują nasi goście w Decowej Manufakturze w Karszynie.

Gmina Kargowa na pieszo, na rower, na grzyby, nad wodę na ryby, na zawsze…