Koordynator lokalny -Barbara Telega barbara.telega@kanczuga.pl
Urząd Miasta i Gminy w Kańczudze (kanczuga.pl)
Urząd Miasta i Gminy w Kańczudze | Kanczuga | Facebook
Kańczuga - miasto nad rzeką Mleczką w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kańczuga. Gmina Kańczuga leży na Pogórzu Rzeszowsko – Dynowskim, na pograniczu Podkarpacia i Niziny Sandomierskiej.
Na terenie Miasta i Gminy znajduje się wiele atrakcji turystycznych takich jak:
- Zalew Łopuszka Mała wraz z obiektem rekreacyjno - wypoczynkowo - sportowym
Znajduje się tutaj wypożyczalnia sprzętu wodnego, całoroczna sauna ogrodowa, altany drewniane, domek letniskowy, pawilon, leżaki drewniane, boisko do siatkówki, plac zabaw. Jest możliwość zapalenia grilla. W pobliżu jest zajazd z wyżywieniem, parkingi. Plaża jest szeroka z łagodnym zejściem do wody. Kąpielisko strzeżone jest przez ratowników. W sezonie letnim organizowane są tutaj liczne wydarzenia kulturalne, imprezy karaoke, zawody sportowe, Turnieje Piłki Siatkowej Plażowej, a także letnie kino.
- Rezerwat przyrody „Husówka” we wsi Lipnik, założony w celu zachowania naturalnego środowiska kłokoczki południowej, która właśnie w tej części Pogórza Dynowskiego znalazła optymalne warunki do rozwoju. Powierzchnia rezerwatu to ponad 70 ha. Teren rezerwatu to nie tylko las, ale również urozmaicające krajobraz potoki i jary. W rezerwacie zanotowano 189 gatunków. Ozdobą rezerwatu jest 150- letni drzewostan modrzewia europejskiego.
- Przez teren gminy przebiega Szlak architektury drewnianej na której znajdziemy m.in. zabytkową greckokatolicką cerkiew w Krzeczowicach która pochodzi z XVIII w., obecnie kościół filialny pw. św. Andrzeja Boboli.
- Na terenie Miasta i Gminy znajduje się wiele zabytków tj. Kościół Parafialny w Kańczudze, Kościół Parafialny w Pantalowicach, Kościół Parafialny w Sieteszy, Cerkiew w Kańczudze oraz wiele cennych i zabytkowych kaplic i kapliczek.
- W miejscowości Łopuszka Wielka znajdują się złoża alabastru. Surowiec ten eksploatowany był pod koniec XIX w. Złoża te wykorzystywano m.in. do renowacji stiuków w Katedrze Wawelskiej.
- Przez teren Miasta i Gminy przebiega trasa Kolei Wąskotorowej „Pogórzanin” która świadczy usługi turystyczne dla grup zorganizowanych i indywidualnych turystów.
Charakterystyczne położenie gminy, z dala od dużych aglomeracji miejskich i liczne bogactwa naturalne sprawiają, że klimat tej ziemi jest wyjątkowy i specyficzny, co w dużej mierze sprzyja wycieczkom rowerowym. Każda z miejscowości gminy Kańczuga ma do zaoferowania wiele ciekawostek z zakresu architektury, sztuki sakralnej czy fauny i flory.
Miasto i Gmina Kańczuga wraz ze Stowarzyszeniem CBC Qlarze Kańczuga przygotowało 5 Gminnych Szlaków Rowerowych przebiegających przez malownicze tereny naszego miasta i gminy. Na trasach rowerowych turyści mają okazję zobaczyć piękno naszej gminy, miejsca pamięci, zabytki i atrakcje turystyczne. Zaproponowane trasy różnią się nie tylko poziomem trudności, ale także tematyką. Zostały oznakowane różnymi kolorami. Mamy szlak żółty, czarny, zielony, niebieski oraz najdłuższy czerwony, będący pętlą dookoła naszej małej ojczyzny – dookoła gminy Kańczuga. Przygotowana propozycja szlaków rowerowych to aktywny wypoczynek, połączony ze zwiedzaniem ciekawych miejsc. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Przebieg wyznaczonych szlaków naniesiono w aplikacji Bikemap i Strava. Stopniowo wykonywane są na trasach również MORy - miejsca przeznaczone do odpoczynku rowerzystów i wyposażone w różne elementy infrastruktury.
Co roku w naszej gminie odbywa się Kańczucki Rodzinny Rajd Rowerowy. Pierwszy z nich odbył się na zakończenie wakacji, 31 sierpnia 2019 r. i wzięło w nim udział ponad 90 osób. Już w następnym roku liczba ta prawie się podwoiła. Zawsze przygotowane są dwie trasy rajdu. Duża ok. 30 km trasa wymagająca oraz mała ok. 15 km trasa, która jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi - obie trasy przetestowane i zaplanowane przez Qlarze K-ga. Trasy dostarczają uczestnikom wiele wrażeń z uwagi na ich malowniczy przebieg, a na mecie rajdu na wszystkich czeka zawsze poczęstunek, kiełbasa z grilla i wiele atrakcji. Nad bezpieczeństwem przejazdu uczestników rajdów czuwają funkcjonariusze policji oraz członkowie OSP.
Rodzinna impreza o charakterze sportowo-rekreacyjnym to przede wszystkim popularyzacja sportu i turystyki rowerowej, propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak również promocja walorów turystycznych regionu, a nade wszystko radość ze wspólnie spędzonego czasu.
Wszystkim uczestnikom rajdów spodobała się taka forma aktywnego rodzinnego spędzenia wolnego czasu, dlatego Rajd Rodzinny wpisał się na stałe w kalendarz imprez sportowo-kulturalnych naszej Gminy i z każdym kolejnym rokiem skupia coraz więcej osób.
Więcej o szlakach i rajdach znajdziecie na naszej stronie:
https://kanczuga.pl/asp/trasy-rowerowe,438,artykul,1,4583
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszej gminy, która posiada wiele walorów turystycznych i krajobrazowych. To właśnie przez naszą gminę przebiega linia graniczna Bieszczad.