PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Kaliska

Koordynator lokalny - Dominika Dolna d.dolna@kaliska.pl

 

http://www.kaliska.pl/

https://www.facebook.com/gminakaliska/

 

 

 

Gmina Kaliska położona jest na Kociewiu w południowo - zachodniej części województwa pomorskiego w powiecie starogardzkim, na skraju Borów Tucholskich. Powierzchnia gminy wynosi 110,4 km2, a około 72% powierzchni stanowią lasy, głównie sosnowe i sosnowo - świerkowe, które są cechą charakterystyczną gminy. Przewagą krajobrazu są doliny, pagórki morenowe z licznymi jeziorami, ukształtowane przez lądolód skandynawski kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Brak uciążliwego przemysłu, dogodne położenie wśród lasów i jezior, bliskość rzeki Wdy oraz czyste powietrze czynią gminę szczególnie atrakcyjną dla turystów. Godne zauważenia są również obiekty sakralne tj. kościół w Kaliskach, zabytkowy kościół w Piecach oraz urokliwy mały kościółek w Płocicznie. Te ciekawe miejsca są inspiracją do twórczości artystów.

Administracyjne i gospodarcze centrum gminy stanowi wieś Kaliska, położona wzdłuż linii kolejowej nr 203 Tczew – Chojnice, wybudowanej w 1873 roku. To szczególne położenie, a także uruchomienie tartaku w 1902 roku miało największy wpływ na rozwój wsi. Drugą co do wielkości miejscowością w gminie są Piece – położone przy drodze krajowej nr 22, ok. 2 km na zachód od wsi Kaliska.

 

W Piecach znajduje się kryta strzechą podcieniowa chata kociewska z 1885 roku.

Wzdłuż drogi krajowej nr 22 położone są również miejscowości Frank i Dąbrowa.

 We Franku podziwiać można zrekonstruowane ogrody ozdobne oraz inne ciekawe obiekty znajdujące się na terenie szkółki krzewów i bylin „Frank-Raj”. Z kolei najstarszą miejscowością wchodzącą w skład gminy jest Iwiczno, która zachowała do dzisiaj swój rolniczy charakter.

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1402 roku. W Iwicznie urodził się Izydor Gulgowski w 1874 roku – twórca pierwszego w Polsce skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. W obrębie sołectwa Iwiczno znajduje się największe jezioro na terenie gminy – Jezioro Trzechowskie o pow. 78,74 ha.

Najwięcej terenów leśnych oraz urokliwych jezior znajduje się w obrębie sołectw Cieciorka, Bartel Wielki i Studzienice. Obszary te, zwłaszcza w sezonie letnim, są najchętniej odwiedzane przez turystów.

 

Sołectwo Czarne jest natomiast znane amatorom turystyki kajakowej.

Przez teren sołectwa przebiega bowiem rzeka Wda, stanowiąca jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków kajakowych w tej części kraju.

 

 

Przez gminę Kaliska przebiegają następujące trasy rowerowe:

- szlak starogardzki - niebieski,

- szlak kaliski – zielony,

- szlak starościński – czerwony.