PL EN
Kontrast Menu Sklep

Aktywność miast

Jedwabne

Koordynator lokalny - Adrian Górski  promocja@jedwabne.p

 

Gmina Jedwabne

Gmina Jedwabne | Facebook

 

Gmina Jedwabne jest położona w województwie podlaskim, na Wysoczyźnie Kolneńskiej, w północno-wschodniej części powiatu łomżyńskiego i jest jedną z 9 gmin tego powiatu. W skład gminy wchodzą miasto Jedwabne oraz 48 wsi.

RYS Historyczny

Jedwabne jako osada zostało założone w XV wieku przez Byliców, którzy wkrótce przyjęli nazwisko Jedwabińscy. Prawa miejskie Jedwabne otrzymało w 1736 roku. Od końca XVIII wieku w Jedwabnem powstawały warsztaty tkackie i fabryki sukna. Zakłady uległy zniszczeniu podczas I wojny światowej.

Walory Turystyczne

Największym atutem turystycznym Gminy Jedwabne, stwarzającym jej szansę rozwoju, jest lokalizacja Biebrzańskiego Parku Narodowego. Granicą parku i gminy jest rzeka Biebrza. W otulinie parku znajduje się pięć miejscowości: Pluty, Brzostowo, Mocarze, Szostaki i Burzyn. Bagna Biebrzańskie to największy w Europie Środkowej kompleks naturalnych bagien i torfowisk, które w innych rejonach znikły wskutek prac melioracyjnych. Zachowała się tutaj ginąca już w znacznym stopniu flora związana z naturalnymi ekosystemami bagiennymi i wodnymi. Dolina Biebrzy to również ostoja bogatego świata zwierzęcego na czele z „królem” bagien – łosiem, którego nietrudno zobaczyć z wysokiego brzegu doliny. Biebrza jest również najważniejszym w Polsce i Europie obszarem lęgowym dla wielu gatunków ptaków. Na terenie parku stwierdzono występowanie 246 gatunków, w tym 186 lęgowych. Spośród 54 gatunków zaliczanych w Europie za ginące lub zagrożone w swym istnieniu aż 21 gnieździ się nad Biebrzą. Szczególnie ulubionymi miejscami, które chętnie odwiedzają turyści, jest wieś Brzostowo oraz wieża widokowa w Burzynie. Rozciąga się stąd niezwykła panorama na całą dolinę Biebrzy.

Piękny, malowniczy krajobraz oraz czyste powietrze i woda, sprawiają, że na terenach tych powstają gospodarstwa agroturystyczne o wysokim standardzie usług, które przyciągają turystów życzliwością oraz wyśmienitą, regionalną kuchnią. Bliskość parku daje możliwość wycieczek pieszych i rowerowych po licznych bagiennych szlakach. Organizowane są również spływy kajakowe po nieustannie meandrującej Biebrzy.

W miejscowościach położonych wzdłuż rzeki znajdują się także pola namiotowe, z których korzystają nie tylko krajowi turyści, ale także goście zza granicy. Biebrza i jej rozlewiska są rajem dla wędkarzy. Turyści uciekający od zgiełku miasta znajdą tu ciszę i spokój na łonie natury.

Imprezy cykliczne

Jedną z głównych imprez cyklicznych są „Dni Jedwabnego”. W trakcie 3-dniowej imprezy odbywa się Zlot Motocyklowy, na którym zjawia się kilkaset miłośników lśniących jednośladów. Impreza przygotowywana jest z myślą o charakterze rodzinnym i integrującym mieszkańców miasta i gminy.

Zapraszamy do Jedwabnego!