Koordynator lokalny - Robert Piwowar aktywnyjaroslaw@mosir.jaroslaw.pl
https://www.jaroslaw.pl/index.php
https://www.facebook.com/umjaroslawia/?locale=pl_PL
Położenie geograficzne
Jarosław jest miastem malowniczo usytuowanym nad rzeką San, na styku dwóch krain geograficznych – Karpat i Kotliny Sandomierskiej . Okolice Jarosławia są interesujące pod względem kulturowym, historycznym i przyrodniczym. Przemierzając je można zachwycić się wielokulturowością tych ziem, poznać m.in. perły architektury drewnianej oraz wspaniałe przykłady budownictwa pałacowego i dworskiego.
Lokalizacja miasta na wyniosłej, lessowej skarpie sprawiła, że w sposób naturalny rozwijało się tutaj osadnictwo o którym pierwsze pisane wzmianki pochodzą już z 1152 roku. Jednym z ważniejszych momentów w dziejach miasta jest 1375 rok, kiedy Jarosław otrzymał nową lokację w miejscu obecnego Rynku. Dzięki wysiłkom kolejnych właścicieli oraz dogodnemu położeniu – na skrzyżowaniu wielu szlaków handlowych, oraz nad spławną rzeką san, miasto prężnie się rozwijało. Szczyt rozwoju i znaczenia osiągnęło w XVI i XVII wieku, kiedy to Jarosław był jednym z istotniejszych miast na handlowej mapie Europy. Jarosław był miastem z bardzo rozległym horyzontem kulturowym, goszczącym w swych murach przybyszów różnego wyznania i z różnych stron świata.
Walory Turystyczne
Obecnie Jarosław jest jednym z najciekawszych miast w południowo-wschodniej Polsce, wśród niemal sześciuset tutejszych zabytków, odnaleźć można ślady wielokulturowości, wielkiej historii i bogactwa. Odwiedzający miasto turyści mogą podziwiać tutejsze stare miasto, którego centralnym punktem jest Ratusz uznawany za jeden z piękniejszych w Polsce, natomiast sam plac rynkowy kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. Multimedialne fontanny oraz otoczenie wspaniałych kamienic stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i zwiedzania.
Tutejsza architektura jest równie wyjątkowa jak historia miasta – unikatowe kamienice typu jarosławskiego, wyróżniają się kształtem przypominającym orientalne fonduki, a służyły przybywającym tutaj kupcom z całego świata. Obszerne wiaty kamienic były więc miejscem handlu, galerie na piętrze prowadziły do pokoi gościnnych, natomiast ogromna sieć podziemnych korytarzy i komór stanowiły olbrzymie zaplecze magazynowe dla przywożonych tu towarów. Historię jarosławskich podziemi najlepiej poznać odwiedzając podziemne trasy turystyczne. Natomiast dziedzictwo kultury mieszczańskiej wspaniale prezentuje Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Zataczając coraz szersze kręgi wokół starego miasta spotkać tu można kolejne turystyczne perły w postaci historycznych uliczek, kamienic i przepięknych świątyń.
Miłośnicy turystyki aktywnej skorzystać mogą z krytej pływalni lub rozległego Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino natomiast urokliwość i zróżnicowanie terenu wokół Jarosławia oraz bliskość rzeki San doskonałe nadają się do uprawiania wielu rodzajów sportów i pieszych wędrówek.
Kultura
Wizyta w Jarosławiu budzi wiele wrażeń nie tylko ze względu na walory estetyczne miasta - liczba wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, tutaj się odbywających może zaskakiwać nawet najbardziej wymagających gości. Wizytówką miasta są wydarzenia organizowane zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Najbardziej spektakularnym jest Jarmark Jarosławski nawiązujący do kupieckich i wielokulturowych tradycji Jarosławia. Jest to prawdziwe święto pod hasłem: Handel. Teatr. Muzyka. W tym czasie na odwiedzających czekają spotkania z wystawcami oferującymi kolorową mozaikę niespotykanych na co dzień towarów, strefa kuchni świata oraz różnorodny program kulturalny: koncerty, teatry, występy ulicznych artystów i grajków.
Międzynarodowy festiwal „Pieśń Naszych Korzeni”, odbywa się w Jarosławiu od przeszło 30 lat, goszcząc uznanych twórców z całego świata prezentujących muzykę dawną. Za jego sprawą przez ostatni tydzień sierpnia miasto wypełnia śpiew oraz muzyka czasów baroku, renesansu i średniowiecza.
Majowa Noc Zwiedzania Rynku to wydarzenie, podczas którego cały Rynek – od podziemi, przez podcienia, aż po wieżę ratusza - tętni życiem. Poznawanie historii oznacza zabawę dla całych rodzin, a miejsca, które zwykle mija się bez zastanowienia okazują się rozpalającymi wyobraźnię skarbnicami wiedzy i strażnikami przeszłości. Można także potańczyć przy muzyce na żywo lub usiąść i wspólnie pobiesiadować.
Na szczególną uwagę zasługują także: Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej, Dni Jarosławia oraz Jarosławski Przegląd Teatralny „Na Dziedzińcu”. Jesienią dziedzictwo kulturowe można zgłębiać w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej i Jarmarku Benedyktyńskiego. Zwieńczeniem roku jest Jarmark Bożonarodzeniowy.