PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Piotrków Trybunalski

Koordynator Lokalny - Jakub Rusek j.rusek@piotrkow.pl;

www.piotrkow.pl

Piotrkowski Rower Miejski Nadjeżdża

Piotrków Trybunalski to miasto, którego bogata historia może być powodem do dumy dla wszystkich Polaków. Drugie pod względem wielkości miasto województwa łódzkiego położone jest nad rzeką Strawą. Według badaczy pierwsze osadnictwo na tym terenie datuje się na VII wiek, a pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1217 rok. Od początku swojego istnienia aż po dzisiaj znajduje się w samym sercu Polski, u zbiegu szlaków komunikacyjnych biegnących z zachodu na wschód i z północy na południe. Centralne położenie od zawsze stymulowało rozwój miasta. Doskonała lokalizacja sprawia, że miasto oraz najbliższe okolice to bardzo dobre miejsce do podjęcia aktywności fizycznej.

 

     

 

Piotrków Trybunalski jako miasto z wieloletnią tradycją historyczną początkiem sięgającym roku 1217 posiada wspaniałą kartę powstania i rozwoju piotrkowskiego sportu.

Najstarszym klubem sportowym naszego miasta jak również jednym z najstarszych klubów sportowych w Polsce jest Uczniowski Klub Sportowy ,,Concordia 1909” Piotrków Trybunalski. Oficjalnie założona w roku 1909. Najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi klubami sportowymi naszego miasta na arenie krajowej jak i zagranicznej są zespoły najwyższych klas rozgrywkowych w kraju: Miejski Klub Sportowy ,,Piotrcovia”(piłka ręczna kobiet), Piotrkowianin Piotrków Trybunalski S.A. (piłka ręczna mężczyzn) oraz Atletyczny Klub Sportowy (zapasy). Wszystkie kluby to prawdziwa kuźnia talentów szkoląca dzieci i młodzież we wszystkich kategoriach wiekowych zarówno wśród dziewcząt jak również chłopców. W ostatnich latach powstał nowy zawodowy kluby sportowy AKS Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalski (zapasy), który dwukrotnie w sezonach 2016/2017 i 2017/2018 zdobył mistrzostwo Krajowej Ligii Zapaśniczej. Piotrków Trybunalski dochował się również wielu znakomitych reprezentantów kraju. Wielu z nich z powodzeniem startowało i odnosiło sukcesy w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Autorami największych sukcesów ostatnich lat byli Piotr Stępień(zapasy), Mateusz Bernatek(zapasy), Magomedmurad Gadżijew (zapasy) oraz Michał Bąkiewicz( piłka siatkowa). Prawdziwym młodym wilkiem i nadzieją polskiego tenisa oraz aktualnym członkiem kadry narodowej jest nasz złoty medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży z 2014 Kamil Majchrzak. Kolejną sportsmenką  mimo tak młodego wieku jest Wiktoria Guść, utalentowana 15-letnia pływaczka z Piotrkowa, z Zimowych Mistrzostw Polski seniorów przywiozła trzy brązowe medale. Piotrkowianka podczas zawodów poprawiła rekord Polski 15- i 16-latków na dystansie 200 m st. dowolnym (czas: 1:57.90) oraz uzyskała sztafetową kwalifikację na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy w Budapeszcie.

 

Czy to na czterech, na trzech, na dwóch czy tylko na jednym kółku, wszystkie drogi w Piotrkowie Trybunalskim prowadzą teraz do Mediateki – najnowocześniejszego obiektu kultury w naszym mieście, który jest siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Trudno o lepszy drogowskaz dla młodych – edukacja, ekologia, e-sport i tradycyjna rekreacja, bowiem cały obiekt oraz teren przyległy do Mediateki wychodzą naprzeciw potrzebom nie tylko młodych. Przed wejściem do Mediateki wybudowanej w miejscu, które ma swoją wyjątkową historię, znajduje się stacja dokująca rowerów miejskich, hulajnóg elektrycznych. Symboliczne połączenie przeszłości i przyszłości, której drogi skrzyżowały się właśnie tutaj.

 

Od 2018 roku mieszkańcom Piotrkowa oraz turystom udostępniono rower miejski. Aktualnie system składa się z 10 stacji oraz 80 rowerów. Piotrkowskie rowery miejskie są dostępne przez 6 miesięcy w ciągu roku, od czerwca do listopada. Piotrków dba o miłośników nie tylko jazdy na rowerze. Od 1 marca istnieje również możliwość wypożyczenia 40 elektrycznych hulajnóg. To kolejny, po Piotrkowskim Rowerze Miejskim, system alternatywnej i ekologicznej komunikacji po naszym mieście. Chcemy, aby Piotrków Trybunalski był miastem nowoczesnym i ekologicznym, a elektroniczne hulajnogi to przykład ciekawej formy poruszania się po mieście.

Warto poznać miasto, które w roku 2017 obchodziło 800-lecie.

 

 

Piotrkowski Rower Miejski

https://piotrkowskirower.pl/