PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Bydgoszcz (Metropolia Bydgoszcz)

Koordynator Lokalny - Tomasz Dobrowolski aktywna@um.bydgoszcz.pl

https://metropoliabydgoszcz.pl/

Folder "Metropolia Bydgoszcz - Okolice Bydgoszczy"

METROPOLIA BYDGOSZCZ to stowarzyszenie składające się z 20 samorządów na rzecz głębszej integracji.

Lista członków - samorządów :
1. Miasto Bydgoszcz
2. Powiat bydgoski
3. Powiat nakielski
4. Gmina Barcin
5. Gmina Białe Błota
6. Gmina Dąbrowa Chełmińska
7. Gmina Dobrcz
8. Gmina Kcynia
9. Gmina Koronowo
10. Gmina Łabiszyn
11. Gmina Mrocza
12. Gmina Nakło nad Notecią
13. Gmina Nowa Wieś Wielka
14. Gmina Osielsko
15. Gmina Pruszcz
16. Gmina Sicienko
17. Gmina Solec Kujawski
18. Gmina Szubin
19. Gmina Rojewo
20. Gmina Żnin

 

Bydgoszcz to ósme pod względem liczby ludności (348 190 mieszkańców), jedenaste pod względem powierzchni (176 km2) miasto, stolica województwa kujawsko-pomorskiego malowniczo położona nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim.. Historycznie zajmuje część Kujaw.

To tutaj krzyżują się ważne szlaki drogowe, kolejowe, a także wodne (międzynarodowa droga wodna E70). W mieście znajduje się Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego (podróż z centrum miasta trwa ok. 15 minut autobusem miejskim).

Bydgoszcz to miasto o wielu obliczach. Zaskakują  one każdego przybysza  swoją nowoczesnością, która idealnie łączy się z  tradycją i historią.  Wpływa to na  niepowtarzalne i niezapomniane wrażenia gości. Miasto  zainwestowało w
infrastrukturę turystyczną – dzięki temu  przystosowano i udostępniono zwiedzającym dawną niemiecką fabrykę dynamitu "DAG Fabrik Bromberg" jako Exploseum; utworzono Muzeum Wodociągów w zabytkowej wieży ciśnień oraz Lesie Gdańskim. Odsłonięta w 2013 roku Łucznika Nova (przy Operze Nova) stała się symbolem zmian zachodzących w Bydgoszczy.

 

W ostatnich latach Bydgoszcz konsekwentnie zwraca się ku wodzie. Zrewitalizowana Wyspa Młyńska wraz z nowoczesną przystanią stały się wizytówką miasta. Również dzięki takim inwestycjom, jak przebudowa bulwarów nad Brdą, czy rewitalizacja parku nad Starym Kanałem Bydgoskim, bydgoszczanie oraz goście odwiedzający Bydgoszcz zyskują kolejne miejsca rekreacji i wypoczynku nad rzeką.

Przez centrum miasta przepływa rzeka Brda, po której kursuje  zabytkowy, liczący ponad sto lat, tramwaj wodny oraz nowoczesne  statki napędzane energią słoneczną.

W czasie rejsu można podziwiać zabytki architektury, miejskie śluzy z XVIII w. oraz  nowoczesne budowle, idealnie wkomponowane w zabytkową przestrzeń miasta. Stąd zobaczyć można budynek HSW Immobile (daw. Łuczniczka), a w centrum malowniczą Wyspę Młyńską z młynami Rothera, pozostałościami dawnej mennicy królewskiej, odrestaurowanym Białym i Czerwonym Spichlerzem, w których znajduje się siedziba Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.

 

W jednym z budynków muzeum, w którym mieści się  Europejskie Centrum Pieniądza, można podziwiać od 2018 roku najcenniejszy bydgoski skarb - monety, biżuterię, dewocjonalia i przedmioty użytkowe znalezione pod posadzką bydgoskiej Fary. Wśród monet przeważają monety Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, ponadto monety polskie, austriackie, niemieckie, węgierskie, siedmiogrodzkie, szwedzkie hiszpańskie. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XV i XVI wieku,. Twórcom wystawy zależało na pokazaniu skarbu w takiej postaci, w jakiej go znaleziono, dlatego tylko niektóre eksponaty zostały poddane zabiegom konserwatorskim i laserowo oczyszczone. To wyjątkowe odkrycie na miarę stuleci, zapiera dech w piersiach zwiedzających.

Koneserzy architektury zachwycą się w Bydgoszczy budynkami w stylu art deco, modernizmu, neogotyku, secesji,  którą najokazalej prezentuje ul. Cieszkowskiego.

Brzegi  Młynówki przepływającej przez Wyspę Młyńska łączą  romantyczne mostki, prowadzące do licznych restauracji, knajpek, pubów i klubów. Tutaj odprężyć się można przy dźwiękach najróżniejszej muzyki:  klasyki,  jazzu, rocka, latino, hip-hopu. Połączenie architektury, muzyki i natury tworzy niezapomniany klimat.

W Bydgoszczy muzyka rozbrzmiewa również w salach koncertowych Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova, czy Akademii Muzycznej – słynących z  wielu prestiżowych przedsięwzięć takich  jak np. Bydgoski Festiwal Operowy.  Podczas wakacji w każdą niedzielę odbywają się koncerty na wodzie – z pomostu usytuowanego na Brdzie płyną dźwięki muzyki jazzowej i poważnej. 

Bydgoszcz jako jedyne polskie miasto zostało nominowane do udziału w prestiżowym konkursie o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży 2020. Ostatecznie zdobyło 10. miejsce wyprzedzając  m.in. Rzym i Menorcę w Hiszpanii.

Maximilien Lejeune, dyrektor European Best Destinations w taki oto sposób uzasadnił nominacje miasta: „Bydgoszcz to idealne miejsce dla podróżników chcących odkrywać prawdziwe miasta z prawdziwymi ludźmi i chcących doświadczyć czegoś niezwykłego”.

Bydgoszcz pełni także funkcje metropolitalne w zakresie ochrony zdrowia (np. Centrum Onkologii, dwa Szpitale Uniwersyteckie), nauki i szkolnictwa wyższego (14 uczelni wyższych, 28 361 studentów), administracji publicznej i sądownictwa, wojskowości (zlokalizowane są tutaj wszystkie instytucje Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO, które znajdują się w Polsce: Centrum Szkolenia Sił Połączonych JFTC, 3. Batalion Łączności, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego).

Bydgoszcz jest również najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym regionu. Tutaj mieszczą się zakłady produkcyjne polskiego lidera w produkcji taboru kolejowego – PESA Bydgoszcz S.A. Potencjał gospodarczy  i walory inwestycyjne miasta doceniły także  firmy zagraniczne , m.in.: Unilever, Tyco Electronics, Nokia Corporation, Neupack czy SPX Flow Technology

Bydgoszcz położona w trójkącie między Warszawą, Poznaniem i Trójmiastem jest doskonałym miejscem dla rozwoju rynku magazynowo-logistycznego. Centralna lokalizacja zapewnia doskonałe skomunikowanie z portami morskimi w Gdańsku
i Gdyni oraz dużymi ośrodkami gospodarczymi takimi jak Berlin czy Wrocław. Jednym
z ważniejszych argumentów na rzecz rozwoju tego sektora w Bydgoszczy jest rozbudowana oferta w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych

Potencjał Bydgoszczy jest pozytywnie postrzegany przez deweloperów, którzy uruchamiają tutaj swoje inwestycje w postaci nowoczesnych powierzchni magazynowych. Przykładami firm, które mają swoje centra magazynowo-logistyczne w Bydgoszczy są m.in.: Logistic Center LIDL, LCP Properties, Locum S.A. i Omega Warehouses. Ponadto powstają w mieście kolejne nowoczesne parki magazynowe
o wysokim standardzie, m.in. firm WAIMEA

Bydgoszcz ukierunkowuje się również na rozwój sektora usługowego, koncentrując się na świadczeniu wyspecjalizowanych usług outsourcingowych i jest miejscem lokalizacji centrów zaawansowanych procesów biznesowych.

Potencjału miasta nie można jednak rozpatrywać w oderwaniu od potencjału całego obszaru funkcjonalnego. Gminy podmiejskie to silnie zurbanizowany obszar, ściśle powiązany przestrzennie i funkcjonalnie z Bydgoszczą. Dlatego wspólnie tworzą Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, którego naturalnym liderem jest nasze miasto.

https://visitbydgoszcz.pl/pl/poznaj/2343-podstawowe-informacje