PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Grudziądz

Koordynator lokalny - Michał Czepek m.czepek@um.grudziadz.pl 

https://grudziadz.pl/

Grudziądz to miasto, które potrafi zaskoczyć, zauroczyć i z ułańską fantazją porwać nas na przejażdżkę po zaskakująco pagórkowatym terenie. Sieć niemal 60 kilometrów ścieżek rowerowych pozwoli komfortowo i bezpiecznie dotrzeć do wszystkich zabytków i atrakcji w mieście, także tych położonych na Starym Mieście!

Zwiedzanie grudziądzkiej starówki najlepiej rozpocząć od spichlerzy, do których od południa i północy dojedziemy Wiślaną Trasą Rowerową. Dwadzieścia sześć późnogotyckich spichrzy tworzy unikatową, zapierającą dech w piersiach nadwiślańską panoramę. Nocą wyglądają szczególnie zjawiskowo, gdy podświetlone są efektowną iluminacją. Stąd przez Bramę Wodną wjedziemy do starówki. Kilka schodków w bramie zostanie zrekompensowane możliwością poruszania się rowerem po wszystkich uliczkach Starego Miasta, także pod prąd.

Tuż przy Bramie Wodnej wznosi się dumnie barokowy gmach klasztoru benedyktynek z pałacem opatek, które mieszczą grudziądzkie muzeum oraz kościół św. Ducha, który wraz z pałacem i klasztorem tworzył opactwo. Nieopodal położony jest grudziądzki Rynek otoczony barokowymi i eklektycznymi kamieniczkami, do którego ciasnymi uliczkami przemyka tramwaj. Przy Rynku wznosi się gotycki kościół św. Mikołaja, gdzie znajdziemy cenny zabytek przywieziony przez Wikingów, a w sobotnie południe możemy wspiąć się na kościelną wieżę. Tuż obok wzrok przyciąga żółty gmach dawnego kolegium jezuickiego, od ponad 120 lat pełniący rolę ratusza oraz przyklejony do niego kameralny gmach barokowego kościoła św. Franciszka Ksawerego, w którym odnajdziemy zdobienia ołtarza i chóru o niespotykanej w Polsce ornamentyce chińskiej.

Ponad kolegium jezuickim wznosi się Góra Zamkowa z reliktami zamku krzyżackiego oraz zrekonstruowaną wieżą widokową Klimek, która stanowi najlepszy punkt widokowy w okolicy. Z wieży doskonale widać barokowy kościół i klasztor reformatów, znajdujący się na terenie zakładu karnego dla kobiet, stąd nie jest dostępny do zwiedzania.

Ze Starego Miasta drogami dla rowerów dojedziemy do takich atrakcji, jak: cytadela, Marina Grudziądz, park miejski, kąpieliska nad Jeziorem Rudnickim Wielkim, Mega-Park, baseny solankowe Geotermii Grudziądz czy fort Wielka Księża Góra.

Przez miasto przebiega 5 szlaków rowerowych, w tym jeden o znaczeniu międzynarodowym. Międzynarodowa Trasa Rowerowa R1, prowadząca z podlondyńskiego Rotherhithe przez Calais, Hagę, Munster, Berlin, Piłę, Grudziądz, Elbląg, Kaliningrad, Rygę, Sankt Petersburg do Helsinek. Wiślana Trasa Rowerowa, oznakowana na terenie województwa kujawsko-pomorskiego po obu stronach Wisły, docelowo prowadzić będzie od źródeł tej rzeki do ujścia. Czarny szlak Doliny Dolnej Wisły prowadzi z Bydgoszczy, przez Świecie, Nowe do Gniewu i dalej przez Kwidzyn, Grudziądz, Chełmno do Bierzgłowa. Dwa szlaki regionalne: niebieski przez Radzyń Chełmiński i Wąbrzeźno prowadzi do Torunia, zaś żółty przebiega z Łąkorza, Świecie nad Osą, Grudziądz, Warlubie do Tlenia. Najciekawsze trasy wokół Grudziądza zostały opisane w specjalnym przewodniku dla rowerzystów.

Grudziądz gwarantuje doskonałe towarzystwo do jazdy na rowerze. Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku co miesiąc organizuje miejskie rajdy rowerowe po okolicznych miejscowościach. W mieście działają dwa stowarzyszenia rowerowe: KTK Kalinka oraz Rowerowy Grudziądz, który oprócz imprez organizuje rowerowe masy krytyczne.

 

Rower w grudziądzkiej sieci:

www.moriw.pl

www.it.gdz.pl/rajdy-rowerowe

www.rowerowygrudziadz.pl

www.kalinka.net.pl