PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Jastrzębie-Zdrój

Koordynator lokalny - Łukasz Parylak  lparylak@um.jastrzebie.pl

https://www.jastrzebie.pl/

Żelazny Szlak Rowerowy:

Żelazny Szlak Rowerowy to niemal 55–kilometrowa trasa w formie pętli przebiegającej przez polsko-czeskie pogranicze. Szlak przebiega przez teren 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice, a po stronie czeskiej Karvine i Petrovice u Karvine.

 

Motywem przewodnim trasy jest tematyka kolei, która dawniej łączyła te tereny, wywierając duży wpływ na gospodarkę i infrastrukturę. Żelazny Szlak Rowerowy wykorzystuje stare, wyłączone z użytku linie kolejowe. Wzdłuż całej trasy znajdują się punkty, w których można odpocząć. Początkowy odcinek jastrzębskiej części Żelaznego Szlaku Rowerowego przebiega przez Dolinę Szotkówki. Na jastrzębskim odcinku Żelaznego Szlaku Rowerowego co kilkaset metrów można znaleźć miejsce, w którym można odpocząć – znajdują się tu między innymi 4 duże punkty wypoczynkowe z wiatami, osłaniającymi od deszczu.

 

Trasa – poza miejscami, w których przecina się z drogami publicznymi – wyłączona jest z innego ruchu niż rowerowy. To czyni ją bezpieczną. Jest płaska – co w przypadku pagórkowatego terenu Jastrzębia jest ewenementem. Poprowadzona została przez tereny zielone, dzięki czemu rowerzyści latem mogą korzystać z cienia, w chłodniejsze dni natomiast nie dokucza im wiatr. Dodatkowo mamy atrakcję w formie pumptracku w miejscu dawnej stacji PKP Jastrzębie-Ruptawa – dla tych użytkowników, którzy chcą mieć więcej  wrażeń z jazdy terenowej.

 

Więcej na: https://www.jastrzebie.pl/strefa-turysty/turystyka-rowerowa

 

 

 (kliknij mapę aby otworzyć większy obraz w nowej karcie)

 

Nakręćmy się na rower! Gdzie kręcić kilometry dla Jastrzębia-Zdroju?:

 

Transgraniczne wycieczki Żelaznym Szlakiem Rowerowym, zawody kolarstwa górskiego, a nawet wirtualne wyzwania, gdzie do pokonania jest trasa dookoła Polski – Jastrzębie-Zdrój, to miasto od lat przyciągające miłośników czterech kółek:

 

3333 kilometry dookoła Polski

Jastrzębianie kręcą kilometry wszędzie i nie boją się podejmowania nowych wyzwań. Dlatego też to właśnie tu powstało wirtualne wyzwanie „Rower jest wielce OK!”. Ma ono charakter otwarty – celem jest przejechanie w ciągu roku 3333 kilometrów, które wyznaczą symboliczną trasę dookoła Polski (wirtualny punkt startowy zlokalizowany jest przed siedzibą Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju). By wziąć udział w wyzwaniu należy zarejestrować się na stronie:

https://b4sportonline.pl/rajd_dookola_polski_rower_jest_wielce_ok/

Zawody „Złota Szprycha” 

To wielka rowerowa impreza, która odbywa się na Stadionie Miejskim przy ul. Harcerskiej. Jej głównym celem jest zachęcenie do aktywnego spędzania czasu najmłodszych. Zawody podzielone są na trzy kategorie. W wydarzeniu młodzi rowerzyści rywalizują na dystansach 200, 400 i 600  metrów.

 

„Rowerowa Petarda” – zawody MTB

To wyścig rozgrywany w wybuchowej formie! Zawody składają się z czterech etapów, uczestnicy muszą kilka lub kilkanaście razy dotrzeć do mety. W ubiegłym roku wyścig odbył się na technicznej około 3,5 km pętli. W ramach zawodów wyłoniono Mistrzów Śląska w kategoriach Żak, Żakini, Młodzik, Młodziczka, Junior i Juniorka Młodsza oraz Junior i Juniorka. Zwycięzcy Rowerowej Petardy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Jastrzębskie kolarstwo górskie ciągle się rozwija. W 2021 zawody rozgrywane będą w randze Pucharu Polski.

 

 

Rodzinny Rajd Rowerowy „Pierwszy Dzwonek”

Wydarzenie, w którym udział biorą setki rowerzystów z miasta. Rajd Rowerowy „Pierwszy Dzwonek” to popularna impreza rozpoczynająca sezon rowerowy. Jej celem jest rozpowszechnienie turystyki rowerowej jako aktywności na świeżym powietrzu. W rajdzie nie jest ważne kto pierwszy dojedzie do mety, najważniejsza jest przyjazna atmosfera i integracja na trasie. Warto dodać, że w wydarzeniu biorą udział kilkuletnie dzieci oraz seniorzy po 70. roku życia.

Nocny Rajd Rowerowy

Co roku z okazji podpisania Porozumienia Jastrzębskiego w mieście odbywa się Nocny Rajd Rowerowy upamiętniający to historyczne wydarzenie. Długość trasy wynosi około 15 km i biegnie przez ulice oraz wyznaczone szlaki rowerowe miasta. Nocne rajdy zdobywają coraz większą popularność wśród młodzieży i dorosłych.

Rajd Rowerowy „Mama, Tata i Ja”

Na przełomie maja i lipca w mieście organizowany jest rodzinny rajd rowerowy „Mama, Tata i Ja”. Spod Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego wyrusza około 120 uczestników. Rowerzyści mają do pokonania 22-kilometrową pętlę, która prowadzi przez zielone tereny miasta.

 

Jastrzębie-Zdrój regularnie znajduje się na trasie wyścigu Tour de Pologne, który w nieoceniony sposób przyczynia się do popularyzacji kolarstwa.

 

Słów kilka o historii miasta

Historia miasta Jastrzębie-Zdrój jest stosunkowo krótka, jednak miejscowość ma o wiele starszą metrykę. Niektórzy historycy sądzą, że powstała w okresie kolonizacji na prawie magdeburskim i przez jakiś czas funkcjonowała pod nazwą Hermansdorf.

Od II połowy XV wieku wieś występowała w źródłach jako Jastrzębie. Nazwa ta związana jest z legendą mówiącą o właścicielu tego obszaru „Czarnym Rycerzu”, który niczym jastrząb napadał na karawany kupieckie przechodzące przez Bramę Morawską.

Rozwój Jastrzębia związany był ściśle z odkryciem źródeł solankowych i powstaniem uzdrowiska. Swój rozkwit i świetność uzdrowisko przeżywało w okresie, gdy jego właścicielem był dr Mikołaj Witczak. Wtedy to zespół uzdrowiskowy wzbogacił się o kolejne obiekty, a kurort zyskał renomę.

Od 1951 roku rozpoczęto intensywne badania geologiczne, w wyniku których odkryto bogate złoża węgla kamiennego. W roku 1962 oddano do użytku pierwszą z kopalń, a istniejące wciąż uzdrowisko stopniowo zaczęło podupadać.

Rozbudowa przemysłu węglowego przyśpieszyła nadanie Jastrzębiu praw miejskich, co nastąpiło 30 czerwca 1963 roku. Górnictwo przez długie lata stymulowało rozwój infrastruktury społecznej i technicznej miasta. 3 września 1980 to właśnie w cechowni kopalni „Zofiówka” (dawniej „Manifest Lipcowy”), podpisano Porozumienie Jastrzębskie – protokół ugody społecznej, otwierający drogę do przemian politycznych i gospodarczych w Polsce.

W ostatniej dekadzie miasto zmieniło swoje oblicze. Nastąpił dynamiczny rozwój sektora prywatnego. Pojawiły się nowe branże m. in. produkcja artykułów spożywczych, materiałów budowlanych, przetwórstwo tworzyw sztucznych.