PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Suwałki

Koordynator lokalny - Zbigniew Chiliński zbigniew.chilinski@osir.suwalki.pl

https://um.suwalki.pl/

Rowerem po Suwałkach i okolicy.

Suwałki to miasto w województwie podlaskim położone w północnej jego części, przy granicy polsko-litewskiej, w sercu krainy zwanej Suwalszczyzną. Powierzchnią swą obejmują 66 km2 i posiadają blisko 70 tysięcy mieszkańców, stanowią drugie co do wielkości miasto w województwie podlaskim. Suwałki żartobliwie zwane są „Polskim Biegunem Zimna”. Za sprawą arktycznych wpływów region ten jest zaliczany do najchłodniejszych obszarów Polski. Przez miasto płynie rzeka Czarna Hańcza. W Suwałkach jest około 55 km dróg rowerowych oraz 36 km ciągów pieszo – rowerowych. Razem daje to ponad 90 km tras, a należy dodać, że ciągle przybywa dróg rowerowych przy nowopowstających inwestycjach drogowych.

Cała  ta infrastruktura tworzy sieć komunikacyjną pozwalającą bezpiecznie i bezproblemowo dotrzeć we wszystkie części miasta . Ważne dla mieszkańców jest to, że układ infrastruktury rowerowej komunikuje Osiedle Północ ze Specjalną Strefą Ekonomiczną, co jest bardzo istotne dla pracowników wielu zakładów pracy mieszczących się w strefie . Oprócz samych dróg rowerowych powstają miejsca gdzie można rower bezpiecznie zaparkować: stojaki przy sklepach, instytucjach i wzdłuż ścieżek rowerowych. Rozważany jest też montaż stojaków ułatwiających oczekiwanie na sygnał zielony przed przejazdami rowerowymi na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. O pozytywnym zaangażowaniu miasta w rozwój infrastruktury rowerowej świadczy fakt, iż od 2015r. powołana została funkcja Oficera Rowerowego, którego głównym zadaniem jest dbanie o infrastrukturę rowerową w mieście.

Turyści odwiedzający Suwałki nie muszą mieć swoich rowerów, można je wypożyczyć w miejscowym Ośrodku Sportu i Rekreacji, Centrum Informacji Turystycznej, Suwalskim Parku Krajobrazowym i w Wigierskim Parku Narodowym.

Niewątpliwie istotną informacją dla rowerzystów jest to, że przez Suwałki przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo . Odcinek Green Velo przebiega od strony północnej ulicami Reja, Utrata, Sejneńską w stronę miejscowości  Stary Folwark i dalej na południe w stronę malowniczych terenów Puszczy Augustowskiej i Augustowa.

Biorąc pod uwagę położenie, jak i infrastrukturę rowerową Suwałki są miejscem przyjaznym zarówno turystyce rowerowej jak i mieszkańcom na co dzień korzystającym z roweru jako środka lokomocji.