PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Leszno

Koordynator lokalny - Michał Werwiński mwerwinski@leszno.pl

https://www.leszno.pl/

Leszno to średniej wielkości miasto na prawach powiatu położone w Wielkopolsce pomiędzy dwiema aglomeracjami – Poznaniem i Wrocławiem, w równej odległości do trzech europejskich stolic: Warszawy, Berlina i Pragi. Mieszka tutaj około 64 tysięcy osób, a powierzchnia miasta wynosi 31,9 km2. Optymalna lokalizacja, przyjazna wielkość miasta oraz liczne walory kulturalne, turystyczne, biznesowe i naukowe czynią Leszno miastem otwartym dla wszystkich, którzy pragną tu rozwinąć skrzydła.

Na leszczyńskiej Starówce co krok widoczne są ślady historii: najpiękniejszy w Wielkopolsce barokowo-klasycystyczny ratusz, imponująca barokowym przepychem bazylika, okazała dawna synagoga, poewangelickie zbory czy rezydencja dziedziców miasta. Pomniki i murale utrwalają pamięć o słynnych Leszczynianach i ważnych dla miasta wydarzeniach i miejscach. Instytucje i organizacje pielęgnują dawne zwyczaje, takie jak gra na dudach wielkopolskich lub taniec mażoretkowy.

Koncert, wystawa, warsztaty, kabaret, pokaz tańca, wieczór poetycki, zajęcia plastyczne dla dzieci? Od podobnych wydarzeń kalendarz miejski aż kipi. Organizują je nie tylko instytucje kulturalne zlokalizowane w Lesznie, ale także organizacje pozarządowe działające w tej sferze.

W Lesznie aktywnych jest ponad 360 organizacji pozarządowych. Stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe i spółdzielnie socjalne działają w obszarze kultury, sportu, rekreacji oraz działalności społecznej i oferują mieszkańcom wiele ciekawych propozycji. Swą działalnością chwalą się co roku podczas wrześniowego wydarzenia „Aktywne Obywatelskie Leszno”.

Leszczynianom nie można odmówić przedsiębiorczości: zarejestrowanych jest tu prawie 9000 podmiotów gospodarczych. Nowym oraz istniejącym przedsiębiorcom wychodzi naprzeciw Leszczyńskie Centrum Biznesu – spółka Miasta Leszna, która prowadząc Inkubator Przedsiębiorczości świadczy usługi wsparcia przedsiębiorstw od idei do samodzielnej ekspansji rynkowej. Inwestorzy docenili walory Leszna i zagospodarowali tereny w Strefie Przemysłowej VASA i  Strefie Inwestycyjnej I.D.E.A., gdzie 10,5 ha czeka jeszcze na nowych inwestorów.

Dzieci i młodzież w Lesznie od najmłodszych lat trafiają do wyjątkowych przedszkoli i szkół. Szkoły średnie w pełni zasługują na swą renomę oferując m.in. naukę w klasach dwujęzycznych z możliwością zdawania międzynarodowej matury czy profile nauczania dostosowane do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Szkoły techniczne i zawodowe kładą nacisk na poznanie zawodu od strony praktycznej, stale współpracując z lokalnym biznesem.

W Lesznie funkcjonują dwie szkoły wyższe: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która kształci studentów na studiach inżynierskich i licencjackich, oraz Wyższa Szkoła Humanistyczna, która uzupełnia ofertę studiów w szerokim spektrum kierunków i specjalizacji. Szkoły pielęgnują współpracę międzynarodową, realizując liczne projekty z wykorzystaniem unijnego dofinansowania.

Wyjątkowe warunki termiczne oraz największe Europie trawiaste lotnisko to atrybuty, które czynią Leszno światowym centrum sportu szybowcowego. Lotnisko jako jedyne na świecie gościło już pięciokrotnie zawodników Szybowcowych Mistrzostw Świata oraz było areną licznych zawodów. Wyjątkowe warunki zachęcają także fanów sportów balonowych, skoków spadochronowych oraz sportów lotniczych do realizowania swych pasji właśnie w Lesznie. Skoki można także trenować w nowoczesnym tunelu aerodynamicznym.

Sportem nierozerwalnie związanym z Lesznem jest żużel. Od lat klub Unia Leszno zdobywa kolejne tytuły, a na leszczyńskim torze gościmy zawodników z całego świata.

Poza tym Leszno znane jest z sukcesów w takich dyscyplinach sportowych, jak siatkówka, kregle, triathlon, duathlon czy koszykówka kobiet. Kolarstwo, lekkoatletyka, szermierka, speedrower, jazda na deskorolce i BMXie, bieganie, petanque, jazda konna i wiele innych – to dyscypliny, które także cieszą się w Lesznie dużym powodzeniem.

Region Leszczyński to bardzo atrakcyjny turystycznie zakątek Polski. Malownicze krajobrazy i polodowcowa rzeźba terenu stwarzają doskonały klimat do aktywnego wypoczynku: na rowerze, konno, podczas pieszych wędrówek czy z wiosłem w dłoniach. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią walory leżących na Ziemi Leszczyńskiej parków krajobrazowych, a także rezerwatów przyrody, czystych jezior i rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Na Ziemi Leszczyńskiej piękno natury przeplata się ze śladami historii. Nie brakuje tu wysokiej klasy zabytków sakralnych i świeckich.

Leszno to także miasto dla rowerzystów, co potwierdza trzykrotne zdobycie certyfikatu „Gmina Przyjazna Rowerzystom” w ogólnopolskim konkursie za

inicjowanym przez PTTK. Początek rozwoju tras rowerowych w mieście datuje się na koniec 1994 roku. Wówczas oddano do użytku pierwszą ścieżkę rowerową o długości około 1,5 km. Była to nie tylko pierwsza ścieżka rowerowa w Lesznie, ale również w byłym województwie leszczyńskim oraz jedna z nielicznych w kraju. Od tego czasu do dnia dzisiejszego na terenie administracyjnym miasta powstało 53,3 km tras rowerowych, co stanowi 24,5 proc. ogólnej długości dróg publicznych w Lesznie. Dodatkowo, można stwierdzić, że w ciągu dziesięciu lat długość leszczyńskich tras rowerowych uległa podwojeniu. Trasy rowerowe w Lesznie można rozróżnić w zależności od nawierzchni - te wykonane z nawierzchni bitumicznych stanowią 43 procent, z kostki betonowej lub płyt chodnikowych i granitowych stanowią 55 procent, natomiast tras rowerowych o innej nawierzchni jest 2 procent. Biorąc pod uwagę kryterium rodzaju oznakowania, w Lesznie występują: droga dla rowerów i pieszych ruch łączony (61 proc.), droga dla rowerów i pieszych ruch dzielony (20 proc.), samojezdne drogi dla rowerów (11 proc.), ulice z zakazem ruchu, ale z dopuszczonym ruchem rowerowym (3 proc.), kontraruch (2 proc.), pasy ruchu dla rowerów (1 proc.), trakty piesze z dopuszczonym ruchem rowerowym (1 proc.) i kontrapasy (1 proc.). Każdego roku mała infrastruktura uzupełniana jest o stojaki rowerowe, które w przestrzeni miejskiej są montowane po wcześniejszych konsultacjach z mieszkańcami. W 2019 roku udostępnione zostały 443 miejsca przy stojakach dla rowerów, w przeważającej większości U-kształtnych, które zostały sfinansowane ze środków budżetu miasta. Oprócz stojaków samorząd zakupił również dwie samoobsługowe stacje naprawcze rowerów, które w nagłych, losowych przypadkach okazują się niezwykle przydatne w przestrzeni publicznej.