PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Stargard

Koordynator lokalny - Sławomir Stańczyk  sport@osir.stargard.pl 

Stargard pod szczęśliwą gwiazdą!

https://www.stargard.pl/

Stargard jest jednym z największych i najprężniej rozwijających się gospodarczo miast województwa zachodniopomorskiego. Zajmuje powierzchnię 4 808 ha i liczy prawie 68 000 mieszkańców. Położony jest nad rzeką Iną, na pograniczu dwóch wielkich krain geograficznych – Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Szczecińskiego. Jest miastem bogatym w historię, pełnym zabytków gotyku ceglanego, a jednocześnie nowoczesnym i ekologicznym. „Miasto wież”, jak nazywano historycznie Stargard ze względu na okazałe baszty i wieże kościelne, w ubiegłym roku obchodziło swoje 777 urodziny.

 


Stargard jest miastem zielonym, m.in. dzięki dobrze zachowanym układom zabytkowej zieleni parkowej zgromadzonej wokół Starego Miasta oraz parkom i skwerom miejskim. Stargardzkie planty miejskie są jednymi z najdłuższych w Polsce.

 

 

Polityka rowerowa jest istotną częścią strategii miasta. Od 2013 r. działa powołany przy prezydencie Zespół Doradczy ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego. Zajmuje się on m.in. popularyzacją ruchu rowerowego, inicjowaniem działań mających na celu utworzenie nowych ścieżek rowerowych, jak również ważnymi działaniami informacyjnymi i edukacyjnymi związanymi z szeroko pojętą tematyką rowerową. W skład zespołu wchodzą specjaliści z różnych dziedzin: inżynierowie budownictwa i drogownictwa, ekolodzy, a także lokalni pasjonaci turystyki rowerowej.

 

W Stargardzie mieszkańcy i przyjezdni mogą skorzystać z ponad 40 km ścieżek rowerowych, pasów ruchu dla cyklistów lub chodników dopuszczających ruch rowerowy. Stale rozwijana jest również infrastruktura rowerowa taka jak: stojaki na rowery czy stacje do ich naprawy. Dzięki temu cykliści mogą bez problemu wybrać się na dwóch kołach do pracy, szkoły, do znajomych albo na wycieczkę.

O bezpieczeństwo cyklistów, ale także o porządek w mieście dbają dwuosobowe patrole rowerowe Straży Miejskiej. Wiosną i latem mobilni strażnicy patrolują ścieżki rowerowe i interweniują w sytuacjach zagrożenia stwarzanego przez samochody blokujące przejazd. Można ich spotkać także w parkach, na cmentarzach oraz na osiedlach – wszędzie tam pilnują bezpieczeństwa i reagują na zgłoszenia związane z zakłócaniem porządku.

 

Mieszkańcy Stargardu również sami aktywnie angażują się w budowanie przestrzeni przyjaznej cyklistom. W ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2019 postawiono stacje naprawy rowerów zasilane energią słoneczną.

 

 

Lokalnych rowerzystów dumnie reprezentują kluby sportowe i stowarzyszenia działające na terenie miasta, m.in. Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów, MTB Arka 1 Stargard czy Stargard na Rowery. Członkowie klubów uczestniczą w zawodach kolarskich organizowanych w całej Polsce i osiągają w nich ogromne sukcesy.

W Stargardzie organizowane są imprezy rowerowe: Kryterium Uliczne o Puchar Prezydenta Miasta - Memoriał Bernarda Pruskiego, Maraton MTB i Maraton Szosowy Dookoła Jeziora Miedwie.

 

Entuzjaści rekreacji rowerowej mogą skorzystać z 7 wytoczonych szlaków rowerowych o długości od 13 do 30 km, dzięki którym zwiedzą najciekawsze zakątki miasta i jego okolic.

Po więcej informacji o trasach zapraszamy na stronę: www.stargard.pl/aktywny-stargard