PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Siemianowice Śląskie

Koordynator lokalny - Wiesław Stręk mosirsiem@poczta.onet.pl

MIASTO PRZYJAZNE ROWERZYSTOM

www.siemianowice.pl

Siemianowice Śląskie położone są w centrum aglomeracji śląskiej. Powierzchnia miasta wynosi 25,5 km2, a populacja – około 61 tysięcy mieszkańców. Po transformacji ustrojowo-gospodarczej, z miasta węgla i stali przeobraziło się ono w jedno z najprężniej rozwijających się miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Siemianowice Śląskie wyróżniają się na tle innych miast regionu dużą liczbą obszarów zielonych, szeroką ofertą rekreacyjno-wypoczynkową, a także atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi.

Wolny czas można tutaj spędzić spacerując po michałkowickim Parku Górnik, na terenie którego znajduje się odrestaurowana perełka architektoniczna miasta – Pałac Rheinbabenów, zwany także Zameczkiem. Można też przejść się po Parku Miejskim z odnowionym Pałacem Donnersmarcków, odwiedzić Bażantarnię, Lasek Bytkowski, a także Kompleks Rekreacyjno-Przyrodniczy „Rzęsa”, który zachwyca malowniczym krajobrazem oraz bogactwem fauny i flory. To idealne i spokojne miejsce relaksu, dające schronienie przed miejskim zgiełkiem. Są tu dwa zbiorniki wodne, niewielki Park Dinozaurów, strefa wypoczynku z plażą i leżakami oraz boisko do siatkówki plażowej, siłownia na wolnym powietrzu, tężnia solankowa, wydzielone miejsca na ogniska, kamienne grille, ławki, stoliki, rozległe błonia sprzyjające piknikowaniu, naturalny plac zabaw, wybieg dla psów oraz alejki spacerowe i ścieżki rowerowe.

Niewątpliwym atutem Siemianowic Śląskich jest duży wybór kompleksów sportowych, które stwarzają możliwości uprawiania rozmaitych dyscyplin sportu. Są to: zrewitalizowany kompleks sportowo-rekreacyjny w Parku Pszczelnik, ze zmodernizowaną halą sportową, odkrytym basenem, kortami tenisowymi, boiskami piłkarskimi, bieżnią lekkoatletyczną, boiskiem wielofunkcyjnym służącym zimą jako lodowisko, torem dla rolkarzy, polem do minigolfa oraz naturalnym placem zabaw z linarium; Kompleks Sportowy „Michał” z halą widowiskowo-sportową, krytym basenem sportowym, brodzikiem dla dzieci, 86-metrową zjeżdżalnią, sauną i jacuzzi i wreszcie Kompleks Sportowy „Siemion” z boiskiem do gry w hokeja na trawie. Wyjątkowe miejsce na siemianowickiej mapie atrakcji zajmuje także, zmodernizowana w latach 2016-2019, najstarsza w Polsce zabytkowa, kryta Pływalnia Miejska, która oprócz zajęć pływackich, świadczy usługi w zakresie odnowy biologicznej, rehabilitacji i fitnessu.

Na tym jednak nie koniec. Wśród miejskich obiektów sportowo-rekreacyjnych znajdziemy również strzelnicę myśliwską, 18-dołkowe pole golfowe, wodny plac zabaw, park akcji i reakcji, łączący rodzinną zabawę i rekreację z naukową przygodą, boiska wielofunkcyjne, siłownie zewnętrzne, w tym siłownie do crossfitu, street workoutu, skate parki i pumptrack.

Rowerowe Siemianowice Śląskie

Dzięki regularnej rozbudowie sieci tras rowerowych Siemianowice Śląskie stają się coraz bardziej atrakcyjne dla miłośników jazdy na rowerze. Co więcej, nasza gmina znajduje się w czołówce miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zarówno pod względem długości ścieżek rowerowych, jak i tempa, w jakim ich przybywa. W latach 2015-2019 w mieście powstało ponad 20 km ścieżek rowerowych oraz cztery Zintegrowane Centra Przesiadkowe, wraz z obiektami typu B&R (ang. bike & ride) i P&R (ang. park & ride), które ułatwiają sprawne przesiadanie się, np. z roweru na samochód czy autobus. Do połowy 2021 roku powstaną trzy kolejne centra przesiadkowe, a liczba tras rowerowych, komunikujących ze sobą główne dzielnice miasta oraz łączących Siemianowice z miastami sąsiednimi wzrośnie o kolejne 10 km.

Jak wiadomo rower doskonale sprawdza się nie tylko w wypoczynku i rekreacji, ale też jako codzienny środek transportu. To dobry wybór zarówno dla zdrowia, jak i środowiska, dlatego od 2018 roku na terenie Siemianowic Śląskich funkcjonuje system Siemianowicki Rower Miejski, umożliwiający wypożyczanie rowerów. Liczba wypożyczeń w ciągu trzech lat dotychczasowego funkcjonowania systemu świadczy o popularności programu, potwierdzając jednocześnie zapotrzebowanie na ten ekologiczny środek transportu. Warto dodać, że dla poprawy komfortu jazdy na trasach najbardziej uczęszczanych przez rowerzystów rozlokowano samoobsługowe stacje napraw rowerów. Każda z nich wyposażona jest w niezbędne narzędzia, umożliwiające samodzielny serwis i usunięcie drobnych usterek, jak dokręcenie nakrętek, napompowanie koła, czy zmianę łańcucha.

Aby zachęcić siemianowiczan do aktywnego i zdrowego trybu życia od kilku lat organizowane są w mieście rajdy i pikniki rowerowe, w których udział biorą całe rodziny. Dużą popularnością cieszy się również coroczny przejazd kolarzy rywalizujących o zwycięstwo w najbardziej prestiżowej imprezie kolarskiej – wyścigu Tour de Pologne. W ramach towarzyszącej temu wydarzeniu imprezy tematycznej, mieszkańcy mogą skorzystać z darmowego serwisu rowerowego, a także wziąć udział w zawodach rowerowych, warsztatach poprawnej techniki jazdy na rowerze oraz pogłębić swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zapraszamy do Siemianowic Śląskich !