PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Piła

Koordynator lokalny - Katarzyna Sztafel  ksztafel@um.pila.pl

http://www.pila.pl/

https://www.facebook.com/miastopila

https://www.instagram.com/miasto_pila/

Piła - malowniczo położone miasto nad rzeką Gwdą, na pograniczu Pomorza Zachodniego i Wielkopolski. Ponad połowę jego powierzchni stanowią lasy i połacie zieleni wypełniające tereny pomiędzy nowoczesnymi dzielnicami mieszkaniowymi. Urody dodają jeziora, parki i rezerwaty przyrody. Okolice grodu są obszarami nieskażonej przyrody i pięknych krajobrazów, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. Znaczna część miasta zakwalifikowana została do obszarów Natura 2000, w tym obszar „Puszcza nad Gwdą” (obszar specjalnej ochrony ptaków) oraz obszaru specjalnej ochrony siedlisk („Ostoja Pilska”).

Miasto oplecione jest siecią dróg rowerowych, które doprowadzą Was w najciekawsze miejsca m.in. nad pilskie zbiorniki wodne.

Najbardziej znane – jezioro Płocie – oferuje możliwość wynajęcia domku wypoczynkowego na małym wzgórzu z widokiem na jezioro. Znajduje się tu również centrum rekreacji oferujące nowoczesne sale konferencyjne, pokoje, siłownie, itp. Na terenie OTW Płotki znajduje się także park linowy z trasami o różnym stopniu trudności, a to wszystko pośród pięknej scenerii sosnowego lasu. Nad jeziorem położona jest pierwsza na świecie platforma nurkowa dla osób z niepełnosprawnościami, a w głębinach jeziora, na amatorów nurkowania, czekają dinozaury. Nie zapominajmy również o jeziorze i ośrodku Piaszczyste i kilku innych akwenów usytuowanych wśród lasów.

W Pile warto również odwiedzić muzea: Stanisława Staszica, Muzeum Okręgowe oraz Muzeum Wojskowe, które znajduje się w jednym z hangarów na pilskim lotnisku. Zgromadzone tam zbiory dotyczą historii wojskowości, techniki wojskowej oraz historii militarnej Piły.

Gdy jesteśmy już na lotnisku to koniecznie musicie zapoznać się z ofertą Aeroklubu Ziemi Pilskiej. Może uda się Wam się również odwiedzić Bazę Badawczą Lunares- specjalistyczną placówkę do symulacji misji kosmicznych na Księżycu i Marsie – jedyną tego typu w Europie.

Warto również wyruszyć na wycieczkę rowerową wzdłuż brzegów Gwdy, której długość w granicach wynosi blisko 30 km. Jedną z atrakcji, którą napotkamy po drodze jest Park na Wyspie. W latach 1976-1978, na bagnistej wyspie pomiędzy dwoma ramionami Gwdy założono park o powierzchni 10 ha. Dziś nazywany „sercem Piły” Park na Wyspie latem staje się centrum wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, a już niedługo w pobliżu powstanie nowoczesny skatepark.

Nie możemy zapomnieć o najstarszym, zabytkowym Parku Miejskim im. Stanisława Staszica, którego najstarsza część pochodzi z 1900 roku; to urokliwe miejsce objęte ochroną konserwatorską. Stanowi bogate skupisko różnych gatunków drzew i krzewów.

Ale to nie wszystko – z Piły można wpaść na rowerze z sąsiedzką wizytą do okolicznych miejscowości. Piła połączona jest drogami rowerowymi m.in. z Kaczorami i Dobrzycą.

Przez miasto przebiega też międzynarodowa trasa rowerowa EuroRoute R-1, która rozpoczyna się w Boulogne (Calais - Francja) nad Kanałem La Manche i prowadzi przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, Polskę do granicy z Rosją i dalej do Kaliningradu. Przez Piłę przebiega ulicami: Wyspiańskiego - Mickiewicza - Warsztatową - Okrzei – Zygmunta Starego – Młodych dalej Piła-Leszków - Piła Kalina w kierunku Kaczor. Pozostałe trasy znajdziecie na naszej stronie: http://www.pila.pl/pl/rowerowe.html.

Zapraszamy do Piły!