PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Skierniewice

Koordynator lokalny - Konrad Sala/ Monika WSzyszczyńska rowerowe.skierniewice@gmail.com 

www.skierniewice.eu/

www.facebook.com/kochamSkierniewice

www.instagram.com/miasto_Skierniewice

You Tube


Skierniewice to blisko 50-tysięczne miasto z ponad 560-letnią tradycją, położone w samym centrum Polski, pomiędzy dwiema największymi aglomeracjami: Warszawą i Łodzią, w północno-wschodniej części województwa łódzkiego. Od północy otoczone jest przez Puszczę Bolimowską, która stanowi fragment Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Przez miasto przepływa rzeka Skierniewka oraz rzeka Rawka. Posiada również urokliwy Zalew Zadębie.

Miasto jest wyjątkowo dobrze skomunikowane. Kilkanaście minut jazdy drogą krajową numer 70 dzieli mieszkańców miasta od węzła wjazdowego Autostrady A2. Krajowa 70-siątka pozwala także łatwo dojechać do ekspresowej drogi S8, Ten ciąg komunikacyjny która jest oddalona od miasta o nieco ponad 20 kilometrów.

Mówiąc o komunikacji, nie wolno zapominać także o bardzo ważnym połączeniu kolejowym. Linia nr 1 łączy stolice obydwu województw, dając możliwość szybkiego przemieszczania się pomiędzy dwoma aglomeracjami.

Stolica nauk ogrodniczych

Bogate zaplecze naukowo-badawcze oraz ogrodniczy rodowód miasta sprawiają, że Skierniewice uznawane są za Stolicę Nauk Ogrodniczych. Tutaj znajduje się siedziba znanego na całym świecie Instytutu Ogrodnictwa oraz Stacji Doświadczalnej, należącej do Wydziału Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Skierniewice są miejscem, gdzie od ponad 40 lat odbywa się także Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. To największa dwudniowa impreza w regionie o charakterze kulturalno-naukowo-handlowym, która co roku przyciąga około 250 do 300 tysięcy gości z kraju i z zagranicy.

Przez miasto jabłcusiowym szlakiem

Turyści, którzy chcą poznać Skierniewice, mają wyjątkowego przewodnika. Jabłcuś – lokalna maskotka – poprowadzi gości przez najważniejsze punkty miasta. Specjalny szlak powstał w ramach unijnego projektu, który miał na celu podniesienie atrakcyjności infrastruktury turystycznej miasta.

Jabłcusiowy szlak prowadzi przez miasto od zabytkowego skierniewickiego dworca, aż po rekreacyjne serce Skierniewic – zalew Zadębie. Kierując się śladami miejskiej maskotki, można zobaczyć między innymi lokalne zabytki, najbardziej reprezentatywne ulice czy tereny wypoczynkowe. Obecnie szlak prowadzi przez ulice Sienkiewicza, Prymasowską, Piłsudskiego, Senatorską, Rawską, Batorego oraz Strobowską wprost nad zrewitalizowany skierniewicki zalew.

Dynamiczny i zrównoważony rozwój

Skierniewice cechuje dynamiczny, zrównoważony rozwój, oparty na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest intensywny rozwój oświaty, kultury i sportu; drugim – silny nacisk na rozbudowę infrastruktury miejskiej i inwestycje. Skierniewicki samorząd wykazuje dużą skuteczność w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych, które służą realizacji wielu ważnych inwestycji. Sięgamy zarówno po środki krajowe, jak również po środki Unii Europejskiej.

Skierniewice - Miasto Fit

Skierniewice sportem stoją. Takie stwierdzenie można poprzeć pokaźną listą sukcesów sportowców na arenach krajowych i międzynarodowych w ostatniej dekadzie. Wachlarz dyscyplin uprawianych w Skierniewicach jest bardzo szeroki. W mieście działa blisko 30 stowarzyszeń, których zawodnicy niemal codziennie dostarczają powodów do radości.

 

Nie brakuje przy tym sportowych imprez dla amatorów, organizowanych przez miasto, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Pływalnię Miejską Nawa oraz organizacje pozarządowe.

Kalendarz sportowy każdego roku prezentuje się imponująco. W Skierniewicach systematycznie odbywają się liczne rajdy rowerowe, imprezy biegowe wchodzące w skład skierniewickiej triady (Bieg Zielonego Jabłuszka, Półmaraton Skierniewicki, 10. Edmunda Jaworskiego czy Bieg Niepodległości), nocne przejazdy na rolkach, rozgrywki siatkarskie, piłkarskie, tenisowe czy turnieje hokeja na trawie.

Nie sposób nie wspomnieć też o imprezach, które od lat ściągają do Skierniewic najlepszych sportowców z kraju. Skierniewice były gospodarzem m. in: gal boksu zawodowego, Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym czy skierniewickiego wyścigu kolarskiego – Road Race. Kolarskie zawody wspierane są przez Mistrza Polski oraz triumfatora Tour de Pologne – Cezarego Zamanę. Skierniewice gościły także piłkarskiego mistrza Polski - Piasta Gliwice w 2019 roku, podczas meczu 1/32 Pucharu Polski. Rok później dzięki kolejnym sukcesom klubu Unia Skierniewice, nasze miasto odwiedził Widzew Łódź. Skierniewice były też miejscem zgrupowania kadr narodowych w hokeju na trawie.

Świetna infrastruktura sportowa

Skierniewice to miasto, które sprzyja osobom aktywnym fizycznie. Od 2014 roku znacząco rozwinęła się tu infrastruktura sportowa, która pozwala dbać o aktywność mieszkańcom miasta oraz przybyłym do Skierniewic turystom.

Od kilku lat sukcesywnie rozwijana jest baza skierniewickich “fit-parków”. W ostatnich latach popularne siłownie plenerowe wyrastały w Skierniewicach jak grzyby po deszczu. Obecnie na terenie miasta funkcjonuje aż 17 takich obiektów, które rozlokowane są w każdej części miasta. Uwagę zwraca różnorodność oferowanego sprzętu. Siłownie wyposażone są m. in. w koła Tai-chi, twistery, orbitreki, drążki, poręcze, stepery, rowerki i wyciągi.

To wszystko sprawia, że jednorazowa wizyta kończy się treningiem niemal wszystkich partii mięśniowych. Innymi słowy: każdy znajdzie coś dla siebie. Warto dodać, że niektóre „fit-parki” wzbogacone są także o urządzenia do ćwiczeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Nowością ostatnich lat jest także budowa placu do street workout’u. Specjalnie wyposażona przestrzeń daje możliwość realizowania siłowego treningu, który jest oparty na wykorzystaniu własnej masy ciała. To coraz bardziej popularna forma fizycznej aktywności.

Skierniewiczanie mają także do dyspozycji trzy hale sportowe, orliki, korty tenisowe, a także obiekty do gry na piasku. W 2017 roku na osiedlu Rawka powstało pełnowymiarowe boisko do gry  w hokeja na trawie wraz z niezbędnym zapleczem sportowym, z którego korzystają zawodnicy klubu KS Polonia. Władze miasta zadbały także o stadion miejski, który został przystosowany do wymogów trzeciej ligi. W kolejnych latach planowana jest jego kompleksowa przebudowa. W planach jest także budowa drugiego basenu.

Ponad 30 km ścieżek na terenie miasta

Władze miasta sukcesywnie poprawiają miejską infrastrukturę drogową, pamiętając o wszystkich jej użytkownikach. W Skierniewicach nie brakuje miłośników jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze. Dlatego od 2014 roku priorytetem samorządu jest stworzenie jak najlepszych warunków do aktywnego wypoczynku. Obecnie skierniewiczanie mogą skorzystać z ponad 30 kilometrów szlaków rowerowych i pieszo-rowerowych, w większości asfaltowych. 

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się czterokilometrowy odcinek wokół Zalewu Zadębie. Urokliwa i bezpieczna trasa to doskonała propozycja do aktywnego spędzenia czasu w naszym mieście. Co ważne, całość ścieżki jest kompleksowo oświetlona, co daje możliwość aktywności również po zmierzchu.

Pozostałe ścieżki znajdują się przy głównych traktach komunikacyjnych m. in: ul. Rawska (3,1 km) ul. Armii Krajowej (2,9 km), Wiadukt – Aleja Rataja (2 km), Strobowska (1,9 km), Aleja Niepodległości – ul. 1-go Maja (1,7 km), ul. Łódzka (1,6 km), ul. Zwierzyniecka (1,4 km), ul. Mszczonowska (1,3 km), Aleja Pieniążka (1,2 km), ul. św. Maksymiliana Kolbe (1,2 km), ul. Łowicka (1 km), ul. Unii Europejskiej (0,9 km), ul. Widok (0,9 km)

Rekreacyjne serce Skierniewic

Mówiąc o udogodnieniach dla osób uprawiających fizyczną aktywność, warto wspomnieć o dotowanym projekcie, który w znaczący sposób podniósł atrakcyjność turystyczną miasta. 

Chodzi o modernizację skierniewickiego Zalewu Zadębie, który w 2018 roku stał się perełką miasta i rekreacyjnym sercem Skierniewic. Niespełna pięciokilometrowa asfaltowa trasa dla pieszych i rowerzystów, zjeżdżalnie, nowy pomost i zaplecze sanitarne z szatniami przy głównej plaży, wyciąg do nart wodnych, punkty widokowe, strefy zabaw dla najmłodszych z placami zabaw, siłownie plenerowe, miejsca na wspólne grilowanie i pikniki czy stoły do gry w szachy – to elementy, które w ostatnim czasie poprawiono na Zadębiu.

Modernizacja zalewu zrealizowana została w ramach większego zadania, związanego z podniesieniem atrakcyjności turystycznej Skierniewic. Miasto pozyskało na ten cel blisko 6 mln złotych zewnętrznej dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020.

Rok później rekreacyjną przestrzeń dopełniła kolejna inwestycja – budowa toru pumptrakowego, z którego ucieszyli się miłośnicy ekstremalnej jazdy na rowerach oraz rolkach. Inwestycja została  zrealizowana w ramach edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Skierniewice.

Rower miejski

Skierniewice od kilku lat realizują projekt roweru miejskiego, dzięki któremu mieszkańcy i goście mogą skorzystać z ogólnodostępnych jednośladów. Na terenie miasta funkcjonuje 10 stacji z ponad 70 rowerami. Pomysł „Rowerowe Łódzkie” udało się urzeczywistnić, dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Finalnie w ramach zadania między Łodzią i Warszawą postawiono 125 stacji, na których znajduje się ponad 1000 jednośladów. Udostępniony mieszkańcom regionu system, pozwala przy pomocy jednej aplikacji korzystać z rowerów, rozlokowanych w całym województwie. 

W Skierniewicach rowerowe stacje powstały na osiedlu Rawka (przy ul. św. M. Kolbe), na skrzyżowaniu Armii Krajowej i Nowobielańskiej, na skwerze przy ul. Szarych Szeregów, na ul. Makowska, na pl. Dworcowym, przy ul. Wita Stwosza (obok kinoteatru Polonez), na Rynku, na ul. Lipowej oraz na ul. Konwaliowej.

Więcej o tej inicjatywie można przeczytać na stronie: https://rowerowelodzkie.pl/

[MAPA] https://www.google.com/maps/d/u/0/viewermid=1hbhRrOo_QdtR0AbhmftdOcupVvU&ll=51.958344574582306%2C20.166134850000024&z=13