PL EN
Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Chorzów

Koordynator lokalny - Natalia Franiasz franiasz_n@chorzow.eu

https://www.chorzow.eu/

Miasto Chorzów leży w województwie śląskim w samym sercu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Zajmuje 33,5 km kwadratowych powierzchni. Na tym obszarze mieszka ok. 100 tys. osób.

Okres politycznej i gospodarczej transformacji był trudny dla miasta ze względu na przemysłowe dziedzictwo. Przezwyciężono te trudności, a poprzemysłowe miejsca systematycznie zmieniane są w przestrzenie kulturalno- rekreacyjne. Rewitalizacja tych terenów w dużej mierze jest możliwa dzięki środkom unijnym pozyskiwanym przez miasto.

Doskonałym przykładem rewitalizacji terenu poprzemysłowego jest teren wokół szybu prezydent, gdzie w budynkach poprzemysłowych mieści się Kompleks Sztygarka z restauracją, miejscami noclegowymi i spa. Na otaczającym go terenie cyklicznie organizowane są koncerty i spektakle teatralne. Na co dzień mieszkańcy mogą korzystać z siłowni poplenerowej, skate parku oraz placu zabaw dla dzieci.

Drugim przykładem rewitalizacji miejsc poprzemysłowych i nadawania im funkcji kulturalnych jest powstające Muzeum Hutnictwa. Jego siedzibą stanie się dawna hali byłej elektrowni Huty Królewskiej.

Chociaż Chorzów często kojarzony jest z miastem przemysłowy, to naprawdę jest bardzo zielony. Wystarczy wspomnieć Park Śląski - największy park miejski w Europie. Liczy 535 hektarów i jest o prawie 200 hektarów większy od słynnego Central Park w Nowym Jorku. A to nie jedyne miejsce dające wytchnienie mieszkańcom. Wśród nich są także: dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, parki Amelung, Róż, Hutników.      

Chorzów, to także legendarny Kocioł Czarownic, Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Teatr Rozrywki, kolejka linowa Elka, Planetarium Śląskie, które już niedługo stanie się centrum nauki. W nowoczesny sposób tłumaczyć będzie zagadnienia z dziedziny sejsmologii, meteorologii i astronomii.

Nowy Rynek Chorzów                               

Kiedyś betonowy plac przecięty estakadą, teraz zielony skwer z fontanną, palmami i sceną. Centrum Chorzowa zmieniło się nie do poznania. Po 40 latach mieszkańcy odzyskali Rynek, który szybko stał się kultowym miejscem spotkań i imprez kulturalnych. Nowy Rynek to połączenie ciekawych rozwiązań architektonicznych  z dużą ilością zieleni. Na placu „wyrosło” 3 tysiące krzewów, 40 drzew i 3 palmy, którym chorzowianie nadali śląskie imiona: Hilda, Truda i Bercik.

Na rower!

W mieście funkcjonuje system rowerów miejskich „Kajteroz”, który składa się z 46 stacji oraz  460 rowerów, w tym rowery cargo, tandemy i rowerki dla dzieci. Rowerzyści chętnie odwiedzają Park Śląski. Oferuje on bowiem szerokie alejki centralnej części, oznakowane trasy i wąskie ścieżki w zalesionej części. Na rowerze warto udać się także do leżących na przeciwległych krańcach Chorzowa Zespołów Przyrodniczo - Krajobrazowych "Buczyna" i "Żabie Doły" Oba miejsca już niedługo połączy najdłuższa chorzowska trasa rowerowa.

Rowerzyści, którzy preferują dłuższe wycieczki mogą z Chorzowa dojechać m. in. na zamek w Chudowie, zamek w Będzinie, Kopiec Wyzwolenia w Piekarach czy np. do kopalni Guido w Zabrzu i w wiele innych interesujących miejsc.

W Chorzowie coś dla siebie znajdą także kibice kolarstwa. Od kilku lat Tour de Pologne jest związane z naszym miastem. W tym roku członkowie najlepszych ekip kolarskich po raz kolejny zameldowali się  w naszym mieście.